Kuidas Internetis Osaühing Asutada

Kirjutas Toomas
Article391225823EZk3Sc

 (51 korda hinnatud)

Eesti on e-riik, loe kui lihtne on asutada osaühingut.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmiselt lihtne

Vajalikud asjad

  • ID-kaardi lugeja
  • ID-kaardi lugemistarkvara
  • ID-kaart
  • internet
  • ~2500 € sinu pangakontol
1
Ava ettevõtjaportaali lehekülg https://ettevotjaportaal.rik.ee/
2
Isikutuvastuseks logi sisse id-kaardiga.
3
Vali ülevalt menüüribalt "esmakande avaldused".
4
Kinnita soovi jätkata osaühingu asutamist Vali loodava ettevõtja tüübiks "osaühing", nüüd kuvatakse sulle lisainfo, avalduse koostamise juurde liikumiseks kinnita oma soovi jätkata ettevõtte asutamist vajutades selleks lisainfo all oleval nupul.
5
Täida avaldus andmetega nagu nõutud. Avalduse täitmine on lihtne ja selgesti arusaadav, kuid tõstaksin siiski esile lahtri "Kapitali summa", mille miinimumsuurus on 40 000 EEK, ning "Kandeavalduseks nõutavad allkirjad", kus on mitme asutajaliikme puhul vaja mitme inimese digiallkirja. Selleks peab iga seotud isik sisenema enda ID-kaardiga ettevõtjaportaali. Avalehel on kandeavalduste all näha temaga seotud avaldused. Äriühingu nimele vajutades suunab portaal allkirjastamise etappi. Ühtlasi saab vaadata täidetud avaldust enne allkirjastamist.
6
Avalduse koostamise kolmandas etapis on võimalik SEB või Hansapanga pangalinkide kaudu maksta riigilõiv (2900 EEK) ning Rahandusministeeriumi deposiitkontole üle kanda osakapital (miinimum 40 000 EEK). Makse sooritamisel on juba täidetud kontonumber ja samuti avaldusele vastav unikaalne viitenumber. Osakapital tuleb üle kanda ühe ülekandena (st kui on mitu asutajat, siis tuleb asutajatel oma osad ühele arvele kokku kanda ja üks asutajatest teeb ühe ülekande). Pärast makse sooritamist suunab portaal sind edasi viimasesse etappi. Kui internetipank ei võimalda limiidi tõttu nii suurt summat korraga üle kanda, märgi üles saaja, saaja konto ja kindlasti viitenumber ning mine soorita makse pangas.
7
Sidevahendite lehel sisestatud e-maili aadressile tuleb kinnitus kande teostamise
või mitteteostamise kohta. Positiivse vastuse korral on siin kirjas ka ettevõtte registrikood, mille alusel loo vabalt valitud panka ettevõttele pangakonto.
8
Osakapitali tagastamise taotluse nupp ettevõtjaportaalis Äriseadustiku paragrahv 520 lõige 4 1 :

"Kiirmenetluses tehakse äriühingu asutamisel rahaline sissemakse registripidaja deposiitkontole, kasutades käesoleva paragrahvi 1. lõikes nimetatud ärinime, täiendit ja numbrit. Äriühing taotleb hiljemalt ühe aasta jooksul pärast enda registrisse kandmist sissemakse tagastamist oma pangaarvele Eesti krediidiasutuses, vastasel korral jääb sissemakse riigituludesse. Sissemakse tagastatakse 5 tööpäeva jooksul pärast korrektse taotluse esitamist."

Kui registriosakonnas on esmakanne tehtud ning kandeavalduse olekuks on "Lõppenud", siis vajutades kandeavalduse real äriühingu nime lingile, on uues avanenud vormis tekkinud lisaks link "Kapitali tagastamise taotlus". Samuti on pealkirja "Kandeavaldused" kõrval nupp "Osakapitali tagastamise taotlus"
9
Step3455170055PapQxc Osakapitali kandmiseks ettevõtte pangakontole esita digitaalallkirjastatud osakapitali tagastamise taotlus. Taotlusel on eeltäidetud Taotleja nimi, isikukood, äriühingu nimi, registrikood ja tagastamisele kuuluv summa. Neid muuta ei saa. Taotleja täidab väljad taotleja enda aadressi ja telefoni kohta ning asutatud osaühingu panga nime ja kontonumbri, kuhu osakapitali sissemakse tagastatakse. Kõik need väljad on kohustuslikud.
NB: Veendu, et sisestad taotlusele õiged andmed, taotlust saab esitada vaid ühe korra.
Pärast salvestamist näidatakse kogu taotluse teksti, mis esitatud andmete põhjal on koostatud. Siin etapis tuleb hoolikalt kontrollida sisestatud andmeid ning kui märkad veel mõnda viga (aadressi, telefoni, panga nime või kontonumbri väljal), siis saad neid veel muuta, vajutades "Sisesta taotluse andmed". Kui kõik on korras, vajuta nuppu "Kinnita taotlus". Pärast kinnitamist enam mingeid andmeid muuta ei saa. Seejärel küsitakse allkirjastamiseks ID-kaardi PIN2 koodi, sisesta see. Sissemakse tagastatakse 5 tööpäeva jooksul pärast taotluse esitamist taotluses näidatud pangakontole.

Autor

Nipid ja hoiatused

  • ID-kaardi toimingud töötavad kõige paremini Internet Explorer 6 või uuemaga, teiste brauserite kasutamine ei ole momendil soovituslik.
  • Soovituslik on osakapitali ettevõtte kontol hoida kuni 2 nädalat enne tema kasutama hakkamist/laenajale tagasimaksmist.

Kommentaarid