Kuidas Ohutult Ilutulestikku Korraldada

Kirjutas Arvo
Article4223204455Zjg97f

 (6 korda hinnatud)

Ilutulestik on enam kui 2000 aastat vana traditsioon, mis sai alguse Hiinas. Tänapäeval on ilutulestikud oma sähvatuste ja värvidemänguga üheks meeldejäävamaks osaks meie tähtpäevade ilmekamaks muutmisel. Alati tuleks arvestada ka ohutusega, millele antud artikkel keskendubki.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

 • ilutulestik
 • välgumihkel või tuletikud
1
Kvaliteetne ilutulestik. Muretse ilutulestik litsenseeritud ja müügiluba omavalt müüjalt. Tundmatu päritoluga vanad ilutulestikku meenutavad tooted- nagu näiteks vanad signaalraketid - võivad olla väga ohtlikud ja neid ei tohiks ilutulestiku eesmärgil kasutada. Peale ostmist peaks ilutulestiku tooteid hoidma otsese kuumuse ja niiskuse eest. Tutvu kindlasti tootel oleva kasutusjuhendiga, mis kirjeldab ohutuskaugust, toote toestamist, süütamisviisi jne.
2
Vastutaja valimine. Valige seltskonnas inimene, kes hakkab ilutulestikuga tegelema. Vastutaja peab olema kaine. Viiekesi ühte raketti süütama minna on väga halb ja ohtlik mõte.
3
Pealtvaatajad ohutusse kaugusse. Hoolitse selle eest, et ilutulestiku süütamiskoha ümbruses poleks kõrvalisi isikuid. Mida kaugemal inimesed seisavad, seda ohutum on. Alates 30 meetri kaugusel seismisest peaks piisama. Erilist tähelepanu pööra koduloomadele, hoides loomad eemal. Koer võib särisevat süütenööri uurima minna ja viga saada.
4
Õige paigutus. Ära aseta ilutulestikku mõne tuleohtliku hoone või eseme lähedusse. Veendu, et ülevalpool ei oleks puuoksi, kaableid, katusealuseid vms.
Selleks, et ilutulestik otse taevasse lendkaks, peab karbi tasasele pinnale asetama. Talvel on nutikas lumi jalaga tasandada. Vajadusel peaks kasutama abivahendeid (näiteks šampuse pudel).
5
Süütamine. Hoolitse korralik süütamisvahend- tikud või välgumihkel. Ära kummardu süüdatava ilutulestiku kohale ja püüa süüdata väljasirutatud käega, hoides keha võimalikult kaugel. Peale süütenööri süütamist eemaldu koheselt ilutulestiku juurest ohutusse kaugusesse.
6
Õnnestunud Ilutulestik Ootamine ja vaatemäng. Kui kõik läheb hästi, siis naudi ilutulestikku. Ära lähene tühjale karbile kohe pärast paukude lõppemist, oota. Kui ilutulestik ei reageeri, siis oota turvalisuse mõttes vähemalt 10-15 minutit enne kui uurima lähed.

Nipid ja hoiatused

 • Korraliku ilutulestiku võid muretseda ka internetist!
 • Kõige nauditavam on vaadata professionaalide poolt korraldatud ilutulestikku!
 • Ole seadusekuulekas ja kasuta ilutulestikku lubatud ajal (öörahu!) ja kohas.
 • Praaktoode, mis ei süttinud, neutraliseeri vette visates.
 • Räägi lastele ilutulestikku ohtudest ja õpeta õigesti käituma.
 • Ilutulestikku ei tohi visata inimeste või loomade suunas.
 • Ilutulestikku hoida lastele kättesaamatus kohas!
 • Põlema süüdatud ilutulestikku ei tohi käes hoida.
 • Viisakas inimene koristab enda järelt ilutulestiku jäänused.
 • Ära viska mittesüttinud toodet tulekoldesse.

Kommentaarid

Arvo

Arvo

Medal_silver_3 Entusiast 878 punkti

Kategooria: Pidu ja lõbu