Kuidas Pimedas Ohutult Sõita

Kirjutas Arvo
Article2575158846JCHoT0

 (4 korda hinnatud)

Ei ole erilist meisterlikkust tarvis päevasel ajal sõitmiseks, küll aga pimeduses. Öö või hämaruse saabudes tuleb arvestada nii tehniliste kui ka käitumuslike aspektidega.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • auto
  • pime aeg
1
Auto esituled. Enne sõidu alustamist tuleb tulede kõrgus reguleerida. Kui sul on selline auto, mis tulede kõrguse automaatselt korrigeerib, siis ei pea midagi tegema. Kui autos on üks kaassõitja, siis sea tulede regulaator asendisse 1; kui tagaistmel 2 reisijat, siis asendisse 2; kui pagasiruum asju täis, siis vali 3.

Tulede klaasid ja reflektorid peavad olema korras. Tuhmid ja kriimustuste rikkad pinnad ei tee oma tööd nii nagu peab: sirge ja kaugele valgustav valgusvihk jääb saamata. Vajadusel vaheta vana tuli uue vastu. Võimalusel tuleks eelistada ksenontulesid, mis valgustavad oluliselt paremini.

Sõidu ajal ära pimesta samas suunas sõitjaid peeglite kaudu oma kaugtuledega. Viisakas on sisselülitada lähituled.
2
Hoia tuuleklaas puhtana. Minimaalselt üks kord kuus puhasta tuuleklaas nii seest kui väljast. Päevasel ajal võib tunduda klaas täiesti puhas, aga pimeduses tekitab väiksemgi mustus valguskiirte murdumise ning uduse vaatevälja
3
Auto rool ei ole koht, kus magada. Juht ise ei tohiks oma võimeid ülehinnata. Pikk sõit pimedas kurnab inimest füüsiliselt, nägemine halveneb ja tekib unisus. Soovitus oleks regulaarselt puhkepause pidada, vajadusel peatuda ja näiteks jalutada või võimelda.
4
Mägisel alal ole vastutulija suhtes tähelepanelik. Ole teadlik, et olukorras, kus sina oled mäe jalamil ja vastutulija mäe harjal, võib teine auto sind isegi lähituledega pimestada. Seda sel põhjusel, et korrektselt reguleeritud lähituled on suunatud allapoole. Ole valmis pimestatuna sõitma. Analoogses situatsioonis võid ka sina vastutulijat pimestada, arvesta sellega.
5
Tuntmatul teel sõites kasuta mõtlemisviisi, et ees ootab oht. Öös on vaatenurk oluliselt kitsam, mis tõttu kurvid võivad osutuda järsemateks kui alguses paistab ja ette võib tulla ootamatuid takistusi (näiteks metsloom teel). Võtmesõna on kiirus. Vali sõiduoludele vastav kiirus. Parem karta ja sõita aeglasemalt, kui olla uljas ja kihutada.
6
Eesliikuv buss on potentsiaalne ohuallikas. Karda suuri sõidukeid (veoautod, bussid, taktorid), sest nende tegelikud gabariidid ei pruugi olla need, mis tuledega valgustatud. Veos võib veokist välja ulatuda (näiteks pikad raudtorud) ja sa ei pruugi seda enne näha kui mõni toru tuuleklaasi tabab. Soovitus on hoida ohutut pikivahet: asulas vähemalt pool tunnikiirusest, väljaspool asulat võrdne tunnikiirusega.
7
Ole valvas vastutulija suhtes. Elementaarne kui märkad vastutulevat autot, siis lülitad kaugtuledelt lähituledele. Vaatamata lähitulede ümberlülitusele mõlema auto poolt, on siiski teatud ajahetk pimeastav. Üldine soovitus oleks see, et vastutulijast möödumise ajal tõsta jalg gaasipedaalilt ja olla valmis ohu korral pidurdama. Ohu korral vähendab antud meede reageerimisaega.
8
Aima ohtu "ükssilm" liikleja puhul. Kui sulle sõidab vastu üks tuli, siis võib see tähendada mida iganes: katkise tulega autot või kahte motorollerit, mis veavad riidekappi... Soovitus oleks olla valmis kõige hullemaks. Oletame, et vastutulija on katkise tulega auto. Igaks juhuks arvesta põlev tuli vasakpoolseks ning varu lisaruumi möödumiseks. Ole valmis sõitma tee äärde, vähenda kiirust.

Nipid ja hoiatused

  • Kui öösel sõites pilk ähmaseks kisub, siis pista õhuke sidruniviil keele alla.
  • Püüa võimalusel pimedas sõitu vältida.

Kommentaarid

Arvo

Arvo

Medal_silver_3 Entusiast 878 punkti

Kategooria: Autod