Kuidas Kirjutada Projekti

Kirjutas emaepu

 (38 korda hinnatud)

Projekti kirjutamine ei ole raske. Tuleb lihtsalt panna kirja, mida ja milleks vaja on. Nipp on selles, et vaja on kirjutada selline projekt, et see ka rahastatakse. Sellepärast ka keskmiselt väljakutsuv raskustase. Alustama pead endale selgekstegemisest, miks sulle seda projekti vaja on ja mida see omakorda teistele anda võiks. Kui seda juba sõnadesse panna oskad, oled raskeima osaga hakkama saanud. Nüüd pead veel läbi mõtlema, mida ja kui palju vajad oma projekti elluviimiseks. Ja kui ka seda juba tead, siis saad alustadagi oma projekti kirjutamist!

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmiselt väljakutsuv

Vajalikud asjad

  • head mõtted
  • kirjutamisvõimalus
1
Tee endale selgeks, milleks sa seda projekti vajad! Sõnasta see võimalikult selgelt ja lühidalt!
2
Mõtle järele, mida see projekt annab teistele inimestele! Mida see projekt muudab/parandab?
3
Selgita välja, millised organisatsioonid tegutsevad/töötavad samade eesmärkide nimel ja kuidas nemad sinu projektiga seotud võiksid olla! Kas rahastada? abistada? vms
4
Pane kirja võimalikult detailselt projektiga seotud tegevused! Lisa igale tegevusele sellega seotud vajadused!
5
Hinda iga tegevusega seotud kulusid! Ära unusta kirja panna ka neid kulusid, mida sa rahas ei tee nagu vabatahtlik töö või taaskasutatavad materjalid! Võta kokku kogu projekti rahaline maksumus ja mõtle, kas selle raha eest tasub seda asja teha!
6
Nüüd püüa leida tegevustega seotud kuludele rahalist katet! Siin saad kasutada neidsamu organisatsioone, kelle peale mõtlesid punktis 3. Ja siin tuleb mängu ka see organisatsioon (pank, sihtkapital, vms.), kellele sa oma projekti pakkuma lähed - mõtle, kas summa, mis neil rahastada tuleb, on reaalne ja mõttekas kulutada
7
Rahastatakse reeglina projekte, mis on elujõulised, see tähendab, hakkavad end hiljem ise majandama. See tähendab, pead välja mõtlema, milliseid tulusid sinu projekt annab. See tulukus võib olla näiteks selles, et lapsed ei jõlgu tänaval, siis rahastatakse sind omavalitsusest, kriminaalpreventsioonist ja muudest sellistest kohtadest. Tark on uurida, millised on reaalsed rahad, mis võid töötavale projektile püsivalt hankida.
8
Kõikidest eelnevatest sammudest kogunenud informatsiooniga hakkad täitma taotlusvormi, mis igal projektide rahastamisega tegeleval asutusel on erinev. See võib erineda isegi samal asutusel erinevate rahastamisskeemide korral.
9
Kui Sul taotlusvormi pole, näiteks siis, kui Sa pole veel teada saanud, kes Su projekti võiks rahastada või soovid esitada projekti sellisele institutsioonile, kes pole veel oma vorme välja töötanud, siis peaksid alustama projekti tiitellehest, millele kannad kõik andmed projekti läbiviiva organisatsiooni/isiku ja projekti/idee kohta - nimed, tegutsemise eesmärgid, tegutsemise kohad, kontaktid - nii aadressid, kui vahendid. Siia võid lisada ka kõik ülejäänud organisatsioonid/isikud, kes on selle projekti elluviimisest huvitatud, kui neid peaks olema. NB! Need lisatud nimed peaksid ise seda teadma ka, et Sa nendega arvestad.
10
Järgmine osa oleks projekti elluviimiseks olemasolevate ressurssude kirjeldus. Ressursid peavad olema kirjeldatud nii rahaliselt kui kasutusotstarbeliselt ja jutuks oleva projektiga loogiliselt seotud.
11
Nüüd järgneb projekti elluviimise ajalise planeeringu kirjeldus. Mida täpsem ja realistlikum siin oled, seda suurem on rahastamise võimalus.
12
Jõudsime projekti elluviimise rahalise kirjelduse ehk rahavoogude juurde. Ütlen ausalt, et see on kõige raskem osa ja hoiatan, et siin on raudne reegel: Kui paberil rahadega välja ei vea, siis ei vea elus ammugi. Sellepärast soovitan siin vähemalt mustandi koostamisel kasutada võimalikult lühikest perioodi, näiteks nädalat. Hea on sellist asja toimetada Ecxeli tabelis - kui valemid tööle panna, siis näed kohe, kus viltu vedama hakkab ja millisel perioodil hakkab raha ennast tasa teenima. Asja põhimõte on: paned kirja kõik perioodil laekuvad summad igal real üks ja siis liidad need. Seejärel sama väljaminevate summadega ja need ka kokku. Nüüd lahutad laekuvast rahast väljamineva raha ja näed, kuidas hakkama saad. Jälgi, et ei läheks miinusesse su hakkamasaamine. Kui nii juhtub, pead juurde leidma laekumisi, kasvõi laena, aga siis ära unusta seda summat ka mingil hetkel välja minema panna ja koos normaalse intressiga. Sai pikk jutt ja kui on arusaamatu, siis andke teada, püüan paremini selgitada.
13
Nüüd kui oled rahaga tulest, veest ja vasktorudest läbi käinud, võid kirja panna ka kõik oma projekti eduvõimalused, riskid, nende vältimise võimalused ja selle, miks sinu projekt nimelt rahastamist peaks väärima ja kuidas sa oled vältinud kõik võimalused läbikukkumiseks. Lühidalt - SWOT ehk tugevused, nõrkused, ohud ja võimalused.
14
Lõpeta see töö kokkuvõttega ja pea meeles, et kõige olulisem on, et sa ka nüüd veel usud sellesse, et Sinu projekti elluviimine on oluline ja Sa ise usud, et see hakkab toimima.
15
Niisiis! Usu oma ideesse ja jõudu Sulle!

Nipid ja hoiatused

  • Ära kaota usku iseendasse ja oma idee headusesse!
  • Ära tee kirjavigu ega arvutusvigu!

Kommentaarid

emaepu

emaepu

Medal_silver_1 Uustulnuk 29 punkti

Kategooria: Äri