Kuidas ja Kuhu Paigaldada Suitsuandur

Kirjutas krants
Article30895202N9nixF

 (3 korda hinnatud)

Suitsuandur aitab avastada tulekahju selle varases staadiumis. Teatud kogus ruumis levivat suitsu käivitab hoiatuseks suitsuanduri kõrvulukustava häiresignaali. Suitsuandur päästab elusid. Paigalda igasse eluruumi vähemalt üks andur, mille patareisid kontrolli regulaarselt ning vajadusel asenda uutega. Statistika näitab, et suur osa tulekahjusid puhkeb öösel, see on ajal, mil inimesed tavaaliselt magavad. Suitsuanduri kõrvulukustav häiresignaal äratab magajad üles ja annab hädavajalikku lisaaega ohutuks lahkumiseks põlengukoldest.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne
1
KUIDAS SUISTUANDURIT VALIDA?

Suitsuandurid on müügil kõikides hästivarustatud kaubanduskeskustes, ehituskauplustes ja tuleohutusseadmete tootjate esindustes. Soovitame pöörduda just viimaste poole, kuna seal pakutakse Sinu kodule sobivat terviklahendust ja osatakse anda professionaalset nõu selle kohta, kuhu, kuidas ja milline andur paigaldada.
Kaubandusvõrgus on saadaval mitut erinevat tüüpi ja erinevas hinnaklassis suitsuandureid. Kindlasti on mõistlik just Sinu kodule sobiva väljavalimiseks konsulteerida tuleohutuse spetsialistiga. Kui Sul on suitsuanduri valikul raskusi, siis helista päästeala infotelefonil 1524 ja klienditeenindaja annab sulle vajalikku nõu. Keerulisemate küsimuste puhul edastatakse Sulle kontaktandmed, kuhu pöörduda.
Enne suitsuanduri soetamist on aga soovitatav leida vastused kahele küsimusele:
Milline tuleõnnetuse avastamise viis töötaks Sinu kodus kõige tõhusamalt?
Millise toiteallika kasutamine oleks Sinu kodus sobilik?
Kaaluda tasuks siinjuures ka erinevate esmaste tulekahju avastamise süsteemide mitmesuguseid lisafunktsioone, mille kirjeldused leiate alljärgnevalt.
Alates 1. juulist 2009 on suitsuandur kohustuslik ka Eestis. Miinimumnõue on, et iga elamu või korteri vähemalt ühte ruumi peab olema paigaldatud autonoomne suitsuandur (VV 27.10.2004. a määrus nr 315).
2
SUITSUANDURI PAIGALDAMINE.

Suitsuanduri paigaldamine on lihtne. Selleks tuleb kindlasti järgida pakendil olevaid tootja juhiseid.
Suitsuandurite paigaldamispõhimõte: suitsuandurid tuleb paigaldada magamistubadesse ja väljapääsuteedele. Eriti oluline on suitsuandur magamistubades, sest õnnetused juhtuvad sageli just öösel. Väljapääsuteele paigaldatud suitsuandurid reageerivad ka teistes ruumides puhkenud tulekahjudele.
Suitsuandurit ei soovitata paigaldada vannituppa ega kööki, kus toidu valmistamisel eralduv kuum aur ja suits võivad põhjustada valehäire.
Suitsuandur tuleks paigaldada lakke võimalikult toa keskele (kaugus seinast, valgustitest ja ventilatsiooniavadest vähemalt 50 cm.). Ühe anduri kontrollala on maksimaalselt 60 m². Suitsuandurit ei tohi paigaldada seintele, sest selliselt ei suuda andur täita oma tööfunktsiooni.
3
SUITSUANDURITE HOOLDUS

Põhjamaades on umbes 95% elamutest varustatud suitsuanduriga. Siiski on seal probleemiks saamas üha sagenevad tuleõnnetused, mille tagajärjel inimesed hukkuvad, kuigi kodus olid olemas suitsuandurid. Põhjus seisnes selles, et suitsuandurite patareid olid kas tühjad või puudusid täiesti.
Suitsuandur annab patareide tühjakssaamisest märku lühikeste katkendlike helisignaalidega. Märguande peale tuleb andurisse paigaldada uued patareid.
" 1 x nädalas - vajutage testimisnupp umbes 5 sekundiks alla, andur annab häiresignaali edastamisega märku oma töökorras olekust. Suitsuandur on varustatud standardse patareiga, mille tööiga on üldjuhul 9-12 kuud. Kui patarei hakkab tühjaks saama, siis annab andur sellest märku seitsme päeva jooksul 30-40sekundilise intervalliga edastatava hoiatussignaaliga. Nüüd tuleb patarei kiiremas korras uue vastu vahetada.
" 1 x aastas - vahetage suitsuanduril patareid (va. 10 aastat kestvate patareidega suitsuandur).
" 2 x aastas - Puhasta suitsuandurit tolmuimejaga, kasutades selleks tolmuimeja pehmet harja. Kogudes tolmu muutub suitsuandur oluliselt tundlikumaks ja seetõttu kasvab valehäirete võimalus. Peale puhastust tuleb suitsuandurit kindlasti testida.
~10 aasta tagant - vaheta vana suitsuandur uue vastu.

Nipid ja hoiatused

  • Ka ioonsuitsuanduri vahetamine summutuslülitiga varustatud seadme vastu võib olukorrale lahenduseks olla.
  • Suitsuanduri paigaldamiseks tuleb järgida tootja juhiseid ja sageli lahendab koha vahetus ka tülika probleemi.
  • Tavaliselt on probleemiks suitsuanduri asukoht. Näiteks võivad valehäiret põhjustada toiduvalmistamisel eralduvad aurud köögis ja selle läheduses, seega ei tohiks andur asuda köögile liiga lähedal.
  • Valehäired on tüütud, kuid samas on neid lihtne ennetada. Kindlasti ei tohi peale taolist juhtumit suitsuandurit välja lülitada või seadmest patareisid eemaldada.
  • Tähelepanu! Valehäired võivad olla põhjustatud rikkest suitsuanduris ja anda märku, et seade vajab remonti.

Kommentaarid

krants

krants

Medal_silver_3 Entusiast 628 punkti

Kategooria: Kodu ja aed