Kuidas Microsoft Synctoy Abil Isiklik Backup Lahendus Luua

Kirjutas Toomas
Article366275583Mld7He

 (6 korda hinnatud)

Kes on dokumentidest ja failidest arvuti kõvaketta rikke, viiruste või muu õnnetuse tõttu ilma jäänud, see ilmselt mõtleb, miks ta ei teinud küll varukoopiaid, kuid siis on juba hilja. Allpool toon ühe õpetuse, kuidas saab endale olulised asjad panna automaatselt varundama teise kohta.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmine

Vajalikud asjad

  • arvuti
  • koht, kuhu varundada (nt teine arvuti; võrgukõvaketas)
  • õigused programme installida
1
Laadi arvutisse programm Microsoft Synctoy. Selle abil toimub hiljem varundamine, allalaadimiseks mine siia Microsofti lehele (vali vastavalt 32-bitise või 64-bitise Windowsi versiooni jaoks x86 või x64 fail).
2
Mõtle ja vali välja koht, kuhu hakkad varundama. Kui see on teine arvuti, pead seal arvutis jagama välja ühe kausta õigustega nii, et kausta kasutajatel oleks lubatud faile muuta. Teise võimalusena võid soetada võrgukõvaketta, mille saad mugavalt ühendada enda ruuteri külge võrgukaabliga ning nii kui oled enda arvutiga koduvõrgus, on ketas nähtav. Pead seal samuti kausta välja jagama nii, et oleks nähtav. Kolmas võimalus on kasutada varunduse jaoks teist lokaalset andmekandjat nagu teine sisene kõvaketas, mälupulk või väline kõvaketas.

Varunduse koht vali lähtuvalt sellest, millise riskiteguri vastu varundus sind kaitsema peab (nt arvuti hävinemise, varguse või kaotuse vastu lokaalne backup sama arvuti küljes olevale teisele andmekandjale on kasutu, kuna see andmekandja suure tõenäosusega hävineb/varastatakse/kaob koos arvutiga, samas põhikõvaketta rikke korral saab teiselt lokaalselt andmekandjalt andmed kätte).

NB! Tee kindlaks, et saad jagatud kaustaga ühendust. Selleks proovi Start -> Run reale kirjutada nt \\arvutinimi\jagatud_kausta_nimi ja vajuta enter. Võid ka minna kas Start menüü kaudu või valida Desktopilt (kui see on nähtaval) My Network Places -> All Workgroup Computers ja vali välja arvuti või võrgukõvaketas, millele hakkad backupi tegema. See on oluline punkt - arvuti peab saama teise kausta ligi, et saaksime programmi häälestada sinna koopiaid tegema. Soovitan teha Minu Võrgukohad alla uus võrgukoht sellest kaustast, kuhu hakkad varundust teostama.
3
Kui soovitud kausta(de)le on ligipääs olemas, installeerime enda tööarvutisse varukoopiaid looma hakkava programmi Microsoft SyncToy. Installeerimisel võidakse lisaks paigaldada arvutisse ka Microsoft .NET framework, kui see eelnevalt puudub. Vajadusel saad Microsoft .NET Framework 3.5 installifaili siit.
4
Create new folder pair Pärast programmi paigaldust tuleb programm avada ning luua kaustapaarid, kust kuhu hakatakse varundust teostama. Selleks vali programmi altosast "Create new folder pair".
5
Uue kaustapaari loomine, vali vasakpoolne kaust, kust hakatakse varundama, ning parempoolne, kuhu hakatakse koopiaid talletama. Avanenud aknast leia kaustad, kust kuhu soovid failidest varukoopiaid teha. Vajadusel loo uued arusaadavate nimedega kaustad, et hiljem oleks hästi aru saada, kus mis asub. Vali vasakpoolne kaust ehk kust hakatakse varundama, ning parempoolne, kuhu hakatakse koopiaid talletama. Kui kaustad valitud, vajuta Next.
6
Nüüd on valida kolme tüüpi varunduse vahel:

- synchronize - sünkroniseerimine - mille puhul hoitakse vasakut ja paremat kausta sünkroonis. Kui ühel pool midagi kustutad, kustutatakse see ka teisest kaustast. Kui muudad või lisad, muudetakse või lisatakse see ka teises kaustas.
- echo - muudatusi kajastatakse vaid põhikaustas toimunuid (vasakus kaustas). Kui vasakus kaustas midagi kustutad, muudad või lisad, siis korratakse sama tegevust ka parempoolses backup kaustas. Kui backup kaustas midagi muudad, vasakul seda ei korrata.
- contribute - panustamine, lisamine - kui vasakusse kausta midagi uut tekib või midagi muudetakse, siis kajastatakse see ka parempoolses backup kaustas. Kui midagi kustutad ükskõik kummas kaustas, siis teisest kaustast midagi ära ei kustutata.

Mina eelistan varianti Contribute, mille puhul kustutamisi ei korrata, tagamaks, et ka juhusliku kustutamise tulemusel oleks failist varukoopia olemas.

Märgi nupuke sinna ette, millist tüüpi varundust soovid ning vajuta Next.
7
Selles sammus määra kaustapaarile nimi. Märgi arusaadav nimi, kuna SyncToy võimaldab luua mitmeid kaustapaare, et hiljem oleks parem ülevaade kohe nime järgi otsustades, millises kaustapaaris millised kaustad varundatakse. Vajuta Next ja kaustapaar on loodud.
8
Kaustapaaride kontrolli ja varunduse käivitamine Kuidas varundamine käivitada? SyncToy salvestas kaustapaari ära, kuid varundamise alustamiseks on vajalik ka varundamine käivitada. Selleks on kaks võimalust, kas käivitada varundus käsitsi või seadistada see automaatselt.

Käsitsi käivitamiseks on paremal all nurgas nupud Preview ja Run. Preview abil saad lasta käima analüüsi, et näha, millised dokumendid on uued, muudetud, varundamisele kuuluvad. Run abil saad varunduse käivitada ilma, et ise näeksid, mida hakatakse varundama. Kokkuvõtet näed pärast.

Automaatseks käivitamiseks on olemas SyncToy-l ka käsurearakendus SyncToyCmd.exe, mille saame ajastatud toimingutesse soovitud ajal käivituma panna. Selleks tuleb luua Windowsis uus ajastatud toiming, ajastatud toimingu failiks määrata
Kood:
"C:\Program Files\SyncToy 2.1\SyncToyCmd.exe" -R

Parameeter -R on vajalik selleks, et käivitataks kõik kaustapaarid, mis on SyncToy-s ära kirjeldatud. Seega kui lood rohkem kui ühe kaustapaari, siis ajastatud toimingu korral parameetri -R abil saad kõik varundusprotsessid korraga käivitada. Tüüpiliselt võiks selleks ajaks olla õhtu/öö, kui arvutiga tööd ei teha, sest suuremahulisemate varundamiste korral arvuti ressurssi hõivatakse varundamise ajaks oluliselt.
9
Kui varundamine seadistatud Windowsi ajastatud toimingu peale, siis võib SyncToy kinni panna. Ajastatud toiming käivitab SyncToyCmd.exe abil vajalikud programmi osad automaatselt.
10
Sedasi ongi endale üsna lihtne tekitada suuremat turvatunnet andmete säilimise seisukohalt. Kui jääd seadistamisel hätta või soovid erilahendust, võid pöörduda it-abi poole.

Nipid ja hoiatused

  • Antud lahendusest võivad kasu saada ka väiksemad ettevõtted.
  • Olemas on ka teisi tasuta saada olevaid failide dubleerimise rakendusi.
  • SyncToy on kõigile tasuta.
  • Varukoopiaid on alati mõistlik teha. Kui antud õpetuse järgi toimida ei tundu mõistlik, tee olulistest asjadest koopiaid käsitsi DVD-le või mälupulgale.
  • Ajastatud toimingu korral automaatse varundamise ajal kuvatakse musta Command Prompti akent. Aken sulgub ise, kui varundus on lõppenud, seda akent mitte ise kinni panna.
  • Ettevaatust kasutamise Synchronize variandiga. Kui panete kokku kaks kausta, millest üks on tühi, võite tühjaks teha ka teise. Alati on mõistlik proovida pärast kaustapaari loomist Preview-ga, et näha, mis faile liigutada tahetakse.

Kommentaarid

Toomas

Toomas

Medal_bronze_2 Veteran 2 564 punkti

Kategooria: Arvutid