Kuidas anda eratundi online

Kirjutas Diana
Article20320913856llr6U

 (2 korda hinnatud)

Kui sa oskad mõnd õppeainet, mida tahaksid teistelegi õpetada, siis üheks võimaluseks on leida tööd koduõpetajana. Traditsiooniliselt on toimunud eratunnid õpilaseg samas ruumis, kuid tänapäeval on olemas mugav aternatiiv - eratund üle interneti. Allpool siis mõned soovitused, kuidas sellist tundi kõige paremini läbi viia.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • 2 kuvarit (soovituslik) - annab võimaluse ühes kuvaris hoida videokõne ekraani ja teises kuvaris saab vajadusel vaadata faile või otsida internetist vajalike materjale.
  • Arvuti koos hea internetiühendusega
  • Skype või mõni muu suhtlusprogramm, mis võimaldab teha videokõnesid
1
Kõigepealt on sul vaja leida endale õpilased - selleks lisa ennast koduõpetajate andmebaasi või siis otsi interneti kuulutusteportaalidest kuulutusi, kus otsitakse koduõpetajat.

Kui võtad õpilase või tema vanematega ühendust, siis kindlasti kirjuta pikemalt, mis on sinu taust antud õppeaines ning kui oled juba varasemalt ka tunde andnud, siis kindlasti maini, et sul on soovitajad (veel parem, kui saad koheselt saata soovituskirjad manuses).

Kindlasti tasub juba esimeses kirjas ka uurida, et miks koduõpetajat otsitakse, mis on nende ootused koduõpetajale ja mis on hetkel kõige enam muret valmistavad teemad/ülesanded.

Samuti tasub kokku leppida, kuidas suhtuvad mõlemad osapooled tunni ärajäämisesse - eriti, kui kokkulepitud ajal lihtsalt õpilane ei võta ühendust. Näiteks võite kokku leppida, et tunni ärajäämisest peab teavitama teid 24h enne tunni toimumist. Hiljem teavitatud tunni eest on teil õigus nõuda tasu kokkulepitud summas (kui selline asi juhtub kord poole aasta jooksul, siis te ei pea ju trahviraha küsima, aga juhul kui teil on tegu väga korratu ja hoolimatu õpilasega, siis on teil see trump tagataskus.)
2
Kui olete töötingimistes kokkuleppele jõudnud ja mõlemale poolele sobib, et õpe toimub online, siis vahetage kontakte ja enne tunni kokkuleppimist soovitan testida ka seda, et teil omavaheline videokõne töötab. Pole mõtet kulutada väärtuslikku aega hiljem selleks, et hakata seadistama oma arvutit!

Samuti kontrollige, et õpilasel oleks olemas digifotokas/nutitelefon - see on vajalik, et ta saaks kiirelt käsikirjalistest materjalidest foto teha ja üles laadida.

NB! Online tundi saab läbi viia ainult õpilasega, kes on ise motiveeritud ja kelle õpiraskused ei ole tingitud hüperaktiivsusest, tähelepanuhäiretest või muust. Juhul kui te tunnete, et õpilane ei suuda/ei taha teid üle interneti kuulata, siis sellisel juhul soovitan vähemalt esimesed tunnid läbi viia õpilase või õpetaja juures, et tekiks vajalik rutiin. Online õpe võib jääda lisavõimaluseks (näiteks õpilane jääb hätta mingite koduste töödega ja tal on võimalus teie poole pöörduda koheselt).
3
Esimesel õppetunnil alusta sellega, et pange paika reeglid, ootused ja eesmärgid. Võib juhtuda, et õpilase ootuseks on see, et teed tema asemel ülesanded ära ja sisulist õppetööd ei toimu. Sellisele ettepanekule ütle koheselt EI - isegi kui kardad, et kaotad õpilase selleks hetkeks. Kodutööde ära tegemine ei aita õpilast pikemas perspektiivis ning see kindlasti ei ole alus pikaajalisele koostööle!

Õpetades reaalaineid on kõige mõistlikum kui õpilane juba eelnevalt püüab lahendada ülesandeid, millega tal on probleeme nii kaugele kui suudab ja siis laeb need materjalid enne tundi mõnda ühiskausta (teeb lahenduskäigust paberil foto). Üheks mugavaks kohaks taoliseks failide jagamiseks on Dropbox - seal saate igale õpilasele oma kausta tekitada ning teil on hea ülevaade kõigist failidest ükskõik, kus te ka hetkel ei viibiks.
4
Pikemaajalisel koostööl kindlasti hoidke kursis ka õpilase vanemaid (kui tegu ei ole täiskasvanud õpilasega) teie õppetöö tulemustest. Viisakas oleks peale igat tundi saata lühike e-kiri, kus võtate kokku tunni teemad ning samuti edusammud, mida õpilane on teinud.

Nipid ja hoiatused

  • 5-10 minutit enne tunni algust lõpeta kõik muud tegemised ja vaata üle õpilase eelmise tunni materjalid. Püüa end häälestada juba tunni lainetele, et saaksid 101% olla mõtetega tunni juures.
  • Kui su tunnid ei ole kõik ühepikkused siis soovitaks kasutada Toggl (toggl.com) rakendust - selle abil on sul alati ülevaade, kui palju aega iga õpilasega oled veetnud.
  • Kui sul on kahtlus, et last kiusatakse (ükskõik kas vaimne või füüsiline vägivald), siis koheselt informeeri sellest vanemaid.
  • Mitte kunagi ärge kiitke heaks spikerdamist, mahakirjutamist võii plagieerimist. See ei ole jätkusuutlik lahendus ja toob pikemas perspektiivis kahju ka siis kui isegi otseselt tegevusega vahele ei jääda!
  • Sa ei pea olema õpilase parim sõber - pigem võib liiga kodune läbisaamine kahjustada teie tundide kvaliteeti.

Kommentaarid

Diana

Diana

Medal_silver_1 Uustulnuk 42 punkti

Kategooria: Haridus