Kuidas valida saematerjali

Kirjutas varvitudlaud
Article4287000689k82P2N

 (1 kord hinnatud)

Tihti satuvad alustavad majaehitajad/ renoveerijad probleemi ette. 1. Saematerjali pakkujaid on palju ja hind ka suhteliselt sarnane. 2. Millest tuleb see, et saematerjal on kõver ja natuke ebatäpne, lisaks veel mitmesentimeetrised kõverused prussi pikkuse kohta. Mille järgi siis valik teha?

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne
1
Töötlemistäpsuse järgi võib saematerjal olla kas kalibreeritud või kalibreerimata. Kalibreerimata saematerjal on lubatud hälvetega saematerjal, mis ei ole läbinud järgnevat masintöötlust. Kalibreeritud saematerjal on järgnevalt töödeldud või töötlemata saematerjal, mille paksus ja/või laius omavad väiksemaid lubatud hälbeid võrreldes töötlemata saematerjaliga.
Saematerjal saadakse enamasti puu tüve keskosast. Hinnalisim toore on tüükapalk (tüve oksavaba tüükaosa) see läheb puittoodete ja mööbli valmistamiseks. Tüve keskosast valmistatakse vahepalke mis lähevad ehitusotstarbelise saematerjali valmistamiseks ja ladvapalkidest lõigatakse saematerjali voodri ja kattematerjaliks.
2
Saematerjal jagatakse kas märjaks või kuivaks materjaliks. Saematerjali mõõdud n: 50x100 kehtivad kui puidu niiskus on 20%. Kui puidu niiskus on suurem või väiksem kui 20% on paksus ja laius tegelikest mõõtudest kuivamise võrra erinevad. Võib arvestada, et okaspuu saematerjali niiskuse vähenemisel 4% saematerjali paksus ja laius väheneb 1%. Näiteks prussi 50x100 mm 20% niiskuse juures vastavad 12% niiskuse juures mõõtmed 49x98 mm. Samuti kuivavad ka sama puu prussid erinevalt. Puidu koore alt lõigatud pruss on niiskem ja raskem, sest seal liiguvad puidu mahlad, puidu südamikust lõigatud pruss on aga kuivem.

3
Kõverused pikki prussi tulenevad enamasti puiduriketest (kõverus pikisuunast) palgis, sellest lõigatud pruss jääbki kõver ka peale spetsiaalset kuivatamist.Kellel jõudu rohkem suudab natuke kõverad prussid kenasti paika saada. Kes aga soovib väga täpset materjali/valitud materjali peab ka arvestama sellega, et see on enamasti eraldi välja sorteeritud ja väga hea kvaliteediga ja seetõttu ka hind oluliselt kõrgem kui muidu.

Mõistlik oleks kasutada saunade, kuuride ja muude aiarajatiste ehitamisel kalibreerimata märga saematerjali ja esinduslike eluhoonete ehitamiseks kallimat kuiva kalibreeritud saematerjali. Vaata lähemalt saematerjali kohta www.varvitudlaud.ee

Kommentaarid