Linuxi install

8 postitust - 10064 vaatamist
Pärast seda, kui ma oma andmetest ilma jäin, arvan, et mõistlik oleks kirjeldada, mis ma tegin, et teistele hoiatuseks.

Fujitsu Siemens Amilo D
30GB HDD
512 RAM
2,8GHz Celeron

Hakkas aeglaseks jääma, eriti kui sain ühe viiruse, millest kuidagi lahti ei saanud. Tahtsin Linuxit proovida, soovitati Ubuntut. Mõeldud tehtud, tõmbasin installika alla ja kõrvetasin plaadile, nagu õpetatud. Panin plaadi sisse, sai hakata kohe windowsist installima. Installis, vahepeal küsis partitsiooni teha, tegin kuis oskasin ja tuli ..mis? Error. Ei installinud ära. Mitu korda proovisin, lõpuks selgus, et partitsioon, mis ma tahtsin teha Linuxi jaoks oli liiga väike (tahtis min 10 GB saada).

Aga kettal polnud nii palju ruumi, seega timmisin veel veidike neid sätteid seal, kuid ikka tuli error. Ma ei tea, kas plaat sai vigane või mis. Igatahes, tegin rebooti, enam masin häält sisse ei võtnud ütles, et ei leia mingit faili ja asi ants. Linuxi plaadiga ei bootinud, Windowsi plaadiga ka ei bootinud. Windowsi reinstall läks lahti.

Kadusid mitme aasta andmed (pildid, dokumendid), raamatupidamine sai õnneks võetud mälupulgale enne. (kergendatud ohe).

Ubuntu nägi aga hea välja ja niipalju kui teda plaadilt (saab otse plaadilt proovida teda ilma installimata, nagu suvalist programmi) väisasin, tundus olevat ka sigakiire ja ilus ja mõnus üldse.

Kellel on installiga kogemusi, võiks siia kirjutada. Mis on saaleala ja milleks see vajalik on? Kellelgi veel puusse läinud selle partitsioonimisega? See on huvitav teema ja ma arvan, et Linuxit ei peaks üldse mitte ainult IT mehed kasutama, maale vanematele nende vanale võrguhaile käraks see ülihästi.
Blank
Igasugune partitsioonide muutmine toob endaga kaasa võimaluse, et midagi läheb valesti. Enda ca 10 paigaldusega pole läinud, aga risk jääb. Sestap tasuks alati varukoopiat omada kõigest, millest kahju on.

Saaleala kasutab linux siis, kui mälu on juba kõik kasutusele võetud ja ikka puudu jäi, nagu virtuaalmälu windowsis.

Mis puutub paigaldusplaati, siis viga saab tekkida nii alla laadimisel kui plaadile kirjutamisel. Kui Ubuntu plaat üles buutida, siis on olemas eraldi valik, mille abil saab kontrollida, kas plaat on vigadeta, midagi sarnast on ehk ka selles otse windowsis käivituvas programmis?

Muidu kui linuxi paigaldus mingil põhjusel lörri läheb, ei tasu kohe windowsi plaati sisse panna, kui kettale on vajalikke andmeid lõksu jäänud. On võimalik, et andmed on kettal veel alles ja neid on võimalik selle sama ubuntu plaadi ning näiteks USB-pulgaga veel kätte saada.

Aga see osa su jutust jäi segaseks, et windowsi plaadiga ei buutinud, aga reinstallida said? Windowsi uuesti paigaldamiseks ju buudid windowsi plaadiga?
Blank
ma ei tea, kas see on oluline, et kui ma Windowsis olles Ubuntu plaati kõrvetasin (mäletatavasti Neroga), siis jätsin panemata linnukese kastikesse "make disc bootable" (oli kuskil selline valik). See määrab midagi või on millegi muu jaoks vajalik? Igatahes, Windowsi plaat oli mul samasugune, ise kõrvetatud, ja see häält ei teinud. Sain originaalplaadi, sellelt hakkas bootimisel lugema.

Võtsin siis uuesti Linuxi (Ubuntu) installimise asja käsile, seekord kõvaketta ruumi 25GB vaba (kuna kõik andmed kadusid eelmise katsega), ja panin sisse Windowsis olles Ubuntu plaadi. Sai valida, kas installida omaette partitsioonile või Windowsi sisse. Proovisin omaette partitsioonile, ei töötanud: palus reboot teha, kuid cd-lt midagi lugema ei hakanud isegi, kui biosis määrasin cd esimeseks boot deviceks.

Installisin siis teise võimalusena Windowsi sisse. Hakkas installima, pärast mõningast protsessimist installis ära ja rebootis, sai juba valida käivitamisel, kas minna Windowsisse või Ubuntusse. Valisin Ubuntu ja install jätkus, pärast teavitas veel, et saan 250MB eest updatesi alla laadida, panin need ka peale, nüüd kirjutangi seda siin juba Ubuntust. Üsna mõnus:)

Nende kahe erineva installimisvõimaluse juures oli ka väike jutuke - Windowsis installimise miinuseks oli märgitud väheke aeglasem kettategevus. Huvitav oleks teada, kas see erinevus kajastub kasutajakogemuses ja on ka tuntav?
Blank
Arvutid » Linuxi install
Kui BIOS-is esimeseks CD, siis võib-olla ei olnud plaat kirjutatud õigesti. Ei ole kursis, kuidas Nero seda nimetab, aga buutimisel käivitatav plaat tuleb kirjutada cd-image'na. Selleks on enamikel kirjutamisprogrammidel eraldi valik, tavaline andme(data)-CD ei ole buuditav.

Kiiruse vahe tuleneb sellest, et Windowsi sisse installides tuleb Linuxile failisüsteemi nö teeselda, sest Windowsi NTFS või FAT32 failisüsteemi sisse pannakse Linuxi failid. Üks süsteem teise sees tähendab aga lisa vahekihti andmete kettale kirjutamisel ja sealt lugemisel. Väikese hulga korraga jooksvate programmide või suure hulga mälu korral on vahe minimaalne, sest vajalik info asub enamasti mälus ja ketta poole pole pöörduda vaja.

Hiljuti kolisin ühte Xubuntu Windowsi sees olevat paigaldust omaette partitsioonile ja vahe ei ole suur. Programmide jooksutamisel on see märkamatu, käivitumisel väike vahe on, sest siis loetakse suurem hulk andmeid korraga kettalt mällu. Ilmselt võib vahet märgata ka mahukamate rakenduste käivitamisel.
Blank
Arvutid » Linuxi install
CD kirjutasin muidugi esimesel korral valesti, esmalt mountisin daemoniga iso ja tirisin failid cd-le kirjutamiseks cd aknasse, visuaalselt tundus, nagu oleks kõik ok (aga nüüd siis teab, et ei olnud ja et mul on veel õppida ühtteist). Tõmbasin vahepeal alla juba Kubuntu, sest see pidi olema ilusam. Kuna ma nii uus Linuxil, siis sellest, et foorumites kirjutatakse, et uus Kubuntu (või siis KDE) polegi nii hea, nagu oodatud, ma end häirida ei lase. Mulle küll istub.

Iso sai CD-le põletada nii: paremklikk iso-l ja Write to CD .. O_O

Praeguseks olen ta üsna käima saanud endal, mängib flashi ja muusikat juba, firefox peal (defaultina oli Konqueror, millele flash sai küll installitud, kuid millega nt youtubei praegu asja polnud, heli ei tulnud).

Aga selline ise tehtud hästi tehtud tunne on juba peal, installid ise endale, mida vaja läheb. Väga huvitav see kuidas installimine käib (mitte ei käivita installikat nagu windowsis vaid ikka käsurealt tuleb tippida omad soovid).

PS! Proovisin ka uVNC-ga pilti üle võtta Windowsist Linuxisse, veel ei saanud päris hakkama, pilt tuli poolik ja aeglane kuidagi. See vajab veidi uurimist, mis seda tekitab ja kas saab paremini. Aga (Y) muidu.

Blank
Arvutid » Linuxi install
Ära siis kurvasta, kui menüüst Adept installeri leiad, kus saab graafilises keskkonnas eri kategooriatest rakendusi otsida ja seejärel ka paigaldada.

Ahjaa, kui mõni asi liiga keeruliseks või kiuslikuks kätte läheb, siis pingviin.org foorumist on paljud hädalised abi leidnud.
Blank
Arvutid » Linuxi install
Adept on hea, ütles mulle ilusa ikooniga alla kella juurde, et 96 update'i on saadaval. Installisin ära, ei kurvastanud küll mitte üldse. Siis katsetasin, valisin software source-ks Eesti serveri, sai veel ca 50MB uuendust, mida installida (ei lugenud kõike kokku, mis tal seal oli). Aga Adeptiga ajas mind segadusse tõsiasi, et seal (ma praegu Windowsi taga), ei olnud minuarust kuskil nuppu "installi", tegevus algas kohe "Rakenda muudatused" valides.

Igatahes, nüüd peaks süsteem olema hea kena up-to-date, aga üks mure on, flash videosid (youtube nt) hakib, ei mängi korralikult ette. Kas sellele on mingit lahendust teada? Firefoxi sain installitud ja Flash Player 10 installis ka mäletamist mööda ära, aga hakib ikka.
Blank
Arvutid » Linuxi install
ps! panin põhikasutaja nimeks elvis - Kubuntu rokib :P
Blank