Kuidas saada aru tarbimislaenu mõistete tegelikust sisust

Kirjutas raidot

 (3 korda hinnatud)

Juba 10-aastat on olnud Eesti turul uus tarbimislaenu tüüp, millele ei ole tänase päevani välja kujunenud nimeks ühtset mõistet. Tegemist on lühiajaliste laenudega, mida pakub juba umbes 100 Eesti ettevõttet. Neid tuntakse rahva suus nimedega kiirlaen, tarbimislaen, sms-laen, väikelaen jne. Lähinädalatel on meedias on läbi käinud mitmed uudised, mis kirjeldavad võitlust kiirlaenu, sms-laenude ja tarbimislaenude vastu. Valitsuse pressikonverentsil 03.07.2014 arutleti taaskord reklaamiseadust selles valdkonnas, 21. mai toimus Tarbimiskeskkonna arengu konverents, mille teemaks oli “10 aastat kiirlaene. Aeg otsusta”. Selleks, et aru saada nende laenude piiritlemise protsessi olemusest ja taotlemisel informatsiooni otsimisel oleks vaja endale enne taotlemist selgeks teha ka mõisted. Milline on oma sisult konkreetne toode, mida soovite taotleda või informatsiooni leida.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmiselt lihtne
1
Veendu millist terminoloogiat kasutab teenust pakkuv ettevõte oma kodulehel. Suurematel ettevõtetel on oma kodulehel täpne pakutava teenuse kirjeldus. Loe ja veendu teenuse sisus. Täpsemate vastuste leidmiseks on kasulik sirvida ka KKK ehk korduma kippuvate küsimuste lehte. Kaalu samuti, kas soovid laenu võtta tagatiseta või tagatisega. Tagatiseta laen on tihtipeale küll kiirem aga suurema intressiga laenutüüp aga tagatisega laen võtab rohkem aega ning nõuab tagatist (kinnisvara, maa, mets vms). Tavapäraselt on tarbimislaen tagatiseta laen.
2
Uuri välja laenu intressid. Tihtipeale eristab laenusid nagu lühiajalist ja kiiret laenuprotsessiga kiirlaen teenust hoopis ainult nimelt sarnast väikelaenu intress. Kiirlaen, sms-laen, tarbimislaen on üldiselt sama olemusega. Kiiresti ja kergelt taotletavad aga kõrge intressiga. Väikelaen aga võib eristuda oma väikese maksimaalse taotletava summa poolest. Intress ja tagasimakse periood võivad olla aga vastavalt madalam ja pikem.
3
Selgita taotluse tehnoloogia. Kuidas saab laenu taotleda? Üldiselt on sms-laen tänapäeval kujunenud rahvasuus kasutatavaks mõisteks, millega seonduvad ennast kõik peamised kiirlaenude pakkujad. Hoolimata sellst, et puudub reaalselt sms’i teel laenu võtmise võimalust. Tegemist on siis lihtsalt kiirlaenuga.

Kommentaarid