- Kodu ja aed 128
- Lemmikloomad 12
- Reisimine 38
- Internet 116
- Mood ja ilu 38
- Hobid ja mängud 26
- Lapsehooldus 8
- Elektroonika 24
- Suhted ja perekond 17
- Meelelahutus 23
- Pühad ja tähtpäevad 18
- Sport ja fitness 33
- Tervis 85
- Arvutid 187
- Pidu ja lõbu 25
- Haridus 39
- Raha 25
- Söök ja jook 73
- Autod 42
- Õigus ja seadused 13
- Kultuur ja ühiskond 23
- Töö ja karjäär 28
- Äri 38
Kuidas Valida Head Parooli
Kirjutas Arvo
Parooliga kaitstud kasutajakontode puhul tuleb teadvustada riski, et keegi võib kontosse sissemurda. Kergesti äraarvatav parool võimaldab pahatahtlikel inimestel Sinu arvuti üle kontroll saavutada. Kui sa ei soovi, et keegi sinu kontosse sisse murrab, siis pead parooli valimisel üht-teist arvestama. Enneta identiteedi vargust ja vali raskesti äraarvatav parool.
Juhised ja sammud
Raskusaste: Lihtne
Vajalikud asjad
- hea mälu
- loovus
- parooli vajav kasutajakonto
1
Kasuta igal pool erinevat salasõna. Kui keegi kaaperdab sinu parooli, mis tagab ligipääsu ainult ühte kasutuskeskonda, siis on võimalik kahju väiksem. Sul on 20 erinevat kasutuskeskkonda ja paroolide meeldejätmine võimatu? Loo omale kindel põhimõte või süsteem parooli tuletamiseks. Näiteks, kui sul on kasutajakonto kuidas.ee veebilehel, siis üks võimalus on parooli põhiosale lisada kombinatsioon, mis ainult sulle Kuidas.ee portaaliga assotseerub: K?. Vaheta salasõna regulaarselt. Mida kauem ühte salasõna kasutad, seda suurem selle kurikaelte valdusesse sattumise tõenäosus.
2
Vali võimalikult pikk ja erinevatest tähtedest, numbritest ning sümbolitest koosnev salasõna. Hea salasõna on 8 ja enam tähemärki pikk. Võid väljamõelda olematu (liit)sõna ja asendada mõned tähed numbritega. Lisa parooli raskemaks muutmiseks ka suurtähti.Soovitusi arvesse võttes võiks parool olla näiteks selline: Kpe2N0t0Ax?SLR
Võõral inimesel on raske (kui mitte võimatu) sellist parooli ära arvata või meelde jätta. Kasutaja mõtles sellise parooli välja ja jättis omale lihtsasti meelde, sest see on seotud Pentax K200 SLR kaameraga. Mõtle välja ja loo unikaalsed seosed parooli meeldejätmiseks.
3
Väldi sinu kohta käivate faktide kasutamist salasõnas. Sünnikuupäeva, telefoninumbri, nime või mõne muu fakti kasutamine muudab parooli nõrgaks. Isegi kui pöörad nime tagurpidi. Kui oled salasõna valinud, siis on soovitus seda mitte üleskirjutada. Õpi parool pähe! Äärmisel juhul võid kasutada vihje ülesmärkimist. Nipid ja hoiatused
- Kasuta paroolide asemel kaasaegseid kasutaja idendimisvahendeid (näiteks ID-kaarti)
- Parool ei ole ainus asi, mis sinu andmeid kaitseb. Takista soovimatute inimeste ligipääs oma arvutile.
- Vaheta salasõna kohe kui Sul on vähimgi kahtlus, et keegi võis salasõna näha või kopeerida.
- Võõrast arvutit kasutades ole teadlik, et iga sinu klahvivajutus võidakse salvestada.