Kuidas Valida Head Parooli

Kirjutas Arvo
Article358416766AQVDGm

 (6 korda hinnatud)

Parooliga kaitstud kasutajakontode puhul tuleb teadvustada riski, et keegi võib kontosse sissemurda. Kergesti äraarvatav parool võimaldab pahatahtlikel inimestel Sinu arvuti üle kontroll saavutada. Kui sa ei soovi, et keegi sinu kontosse sisse murrab, siis pead parooli valimisel üht-teist arvestama. Enneta identiteedi vargust ja vali raskesti äraarvatav parool.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • hea mälu
  • loovus
  • parooli vajav kasutajakonto
1
Kasuta igal pool erinevat salasõna. Kui keegi kaaperdab sinu parooli, mis tagab ligipääsu ainult ühte kasutuskeskonda, siis on võimalik kahju väiksem. Sul on 20 erinevat kasutuskeskkonda ja paroolide meeldejätmine võimatu? Loo omale kindel põhimõte või süsteem parooli tuletamiseks. Näiteks, kui sul on kasutajakonto kuidas.ee veebilehel, siis üks võimalus on parooli põhiosale lisada kombinatsioon, mis ainult sulle Kuidas.ee portaaliga assotseerub: K?.

Vaheta salasõna regulaarselt. Mida kauem ühte salasõna kasutad, seda suurem selle kurikaelte valdusesse sattumise tõenäosus.
2
Vali võimalikult pikk ja erinevatest tähtedest, numbritest ning sümbolitest koosnev salasõna. Hea salasõna on 8 ja enam tähemärki pikk. Võid väljamõelda olematu (liit)sõna ja asendada mõned tähed numbritega. Lisa parooli raskemaks muutmiseks ka suurtähti.

Soovitusi arvesse võttes võiks parool olla näiteks selline: Kpe2N0t0Ax?SLR
Võõral inimesel on raske (kui mitte võimatu) sellist parooli ära arvata või meelde jätta. Kasutaja mõtles sellise parooli välja ja jättis omale lihtsasti meelde, sest see on seotud Pentax K200 SLR kaameraga. Mõtle välja ja loo unikaalsed seosed parooli meeldejätmiseks.
3
Väldi sinu kohta käivate faktide kasutamist salasõnas. Sünnikuupäeva, telefoninumbri, nime või mõne muu fakti kasutamine muudab parooli nõrgaks. Isegi kui pöörad nime tagurpidi. Kui oled salasõna valinud, siis on soovitus seda mitte üleskirjutada. Õpi parool pähe! Äärmisel juhul võid kasutada vihje ülesmärkimist.

Nipid ja hoiatused

  • Kasuta paroolide asemel kaasaegseid kasutaja idendimisvahendeid (näiteks ID-kaarti)
  • Parool ei ole ainus asi, mis sinu andmeid kaitseb. Takista soovimatute inimeste ligipääs oma arvutile.
  • Vaheta salasõna kohe kui Sul on vähimgi kahtlus, et keegi võis salasõna näha või kopeerida.
  • Võõrast arvutit kasutades ole teadlik, et iga sinu klahvivajutus võidakse salvestada.

Kommentaarid

Arvo

Arvo

Medal_silver_3 Entusiast 878 punkti

Kategooria: Arvutid