Kuidas Osta Digitaalset Fotokaamerat

Kirjutas Arvo
Article3652581853UZ64l9

 (13 korda hinnatud)

Digikaamera ostmisel on sulle abiks mõned nõuanded. Ma ei hakka lahkama erinevaid kaamerate funktsioone ja rõhutama konkreetseid mudeleid, vaid aitan jõuda arusaamisele, millist fotokaamerat osta.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • huvi fotograafia vastu
  • vaba aeg
1
Jõua oma vajadustes selgusele
Vältimaks olukorda, kus lähed reklaami õnge ja ostad vajadustele mittevastava kaamera, mõtle enne läbi:

- Kui suur eelarve on kaamera ostmiseks?
- Milleks kaamerat on tarvis?
- Millist fotograafia stiili hakkad viljelema (portree, maastik, sport, makro, veealune jms)?
- Millises keskkonnas hakkad peamiselt pilte tegema (ruumis, välitingimustes, hämaras, eredas valguses)?
- Milline on sinu varasem kogemus kaameratega?
- Kas eelsitad automaatses režiimis pildistamist või soovid endas avastada fotograafi andeid?
- Millised omadused on sulle tähtsad (väikesed mõõtmed, pildistabilisaator, ülipikk zoom, suur ekraan jne)?
2
Ära aja taga megapiksleid.
Müüjad kasutavad ostjate lollitamiseks kaamera eraldusvõime üleliigset rõhutamist. Mitte mingil juhul ei tasu kaamera ostuotsust langetada puhtalt megapikslitele tuginedes. Foto ilmutamiseks (10x15cm standardis) piisab isegi 2 megapikslist, ainult ülisuurte ruutmeetreid hõlmavate fotode printimiseks läheb vaja kalleid üle 12 megapiksliseid kaameraid. Maksimaalse resolutsiooniga pildistades tuleb arvestada, et fotod võtavad mälukaardil ja hiljem arvutis põhjendamatult palju ruumi. Varem või hiljem seisad tõsiasja ees, et piltide mõõtmeid tuleb vähendada.
3
Pööra tähelepanu, mis on kaameraga kaasas.
Kaamera letihind ei ole ainus, millele sul raha tuleb kulutada. Sul läheb vaja akut, akulaadijat, kaamerakotti, mälukaarti, objektiivi (peegelkaamerate puhul), statiivi, välku jms. Müüakse paljaid kaameraid ja müüakse ka mõistliku hinnaga komplekte, milledes esmavajalik olemas. Seega küsimus: "Mida ma veel kaasa saan," on igati kohane.
4
Kas sul on varustust, mis võib uue kaameraga sobida?
Võid säästa suure summa kui valid uue kaamera juba olemasolevat varustust arvestades. Paljud akud, mälukaardid, objektiivid ja filtrid sobivad erinevatele mudelitele.
5
Kas seep või peegel? Fotod www.depreview.com Kas DSLR (digital single lens reflex camera) või seebikarp?
Digitaalsed SLR-kaamerad on tippklass, kuid algaja kätte see ei sobi. Arvesta, et peegelkaamera on kompaktkaameraga võrreldes mõõtmetelt suurem, kordades raskem, lisavarustus on krõbeda hinnaga, puhastamine eemaldatavate objektiivide tõttu keeruline ja funktsioonid segadust tekitavad. Tavalise seebikarbi võtad rinnataskust, lükkad automaatsele režiimile, fookustad ja klõps- pilt valmis. Valik on iga huvilise enda otsustada. Üldjuhul oleks soovitus alustada lahjema kaameraga ja liikuda ülespoole.
6
Kas 1-kordne zoom või 16-kordne? Objektiivi suurendusvõime on tähtis.
Oled ekskursioonil ja soovid kirikukellast pilti teha. Kas ronid torni ja riskid eluga, et ülesvõtet saada? Või seisad väljas ja kasutad kaamera omadust objekt "lähemale tuua"? Väga suur osa kaameratest on 3-kordse suurendusvõimega, heal juhul 5 või 7. Tegijamad kaamerad suurendavad naljalt 12 - 30 korda. Kui sind rahuldab kaameraga edasi-tagasi kappamine ja üksluisete piltide tegemine, siis sobib tavalise 3-kordse zoomiga kaamera. Vali 12x või võimsam zoom kui huvitud loomingulisest lähenemisest.

Reklaamis kasutatakse jällegi lõksu- eristatakse optilist zoomi ja digitaalset. Optiline tähendab suurendamist ilma, et pildi kvaliteet kannataks. Digitaalne zoom aga ei ole üldse mingi zoom, unusta see üldse ära. Tegemist on kunstliku pildi kaadrist väljalõikamisega ja suurendamisega.

NB! Peegelkaamera objektiivi suurendusvõimet näidatakse millimeetrites, mitte kordades. Näiteks, 36-432mm objektiiv tähendab reaalselt kuni 12x optilist suurendust.
7
www.dpreview.com Näide kaamera ülevaatest. Loe kaamerate arvustusi.
Hea ja mugav võimalus erinevate kaameratega tutvumiseks, omaduste võrdlemiseks ja ekspertide hinnangu saamiseks on internetis. Spetsialiseerunud lehekülgi on palju. Väga hea koht on http://www.dpreview.com. Lisaks spetsifikatsioonidele, testidele, tasub vaadata konkreetse kaameraga tehtud näidispilte.
8
Poodi minek Proovi kaamerat.
Olles määratlenud favoriit-kaamerad, suundu kohalikku fotopoodi. Võib juhtuda, et suurepäraste omadustega kaamera on käes äärmiselt ebamugav ja seetõttu langeb konkurentsist kohe välja. Või siis on müügimees aus ja tõdeb, et teie eelistatud mudel on (garantii)remondiosakonna lemmik. Proovi kaamerat ja otsusta, kui mugav on seda käes hoida ja kui arusaadavad on funktsioonid.

Lase müüjal kaamerat tutvustada. Kui müüja ei tunne elementaarseid termineid, ei oska sinu küsimustele vastata, siis ole äärmiselt ettevaatlik ja tea, et sinu kaamera ost sellisest poest õnnestub ainult kui kodutöö on täies mahus tehtud. Tasub külastada paljusid kohalikke tehnikapoode ja testida erinevaid mudeleid, seejuures müüja jutule tähelepanu pöörates.

Kui sõbral on samasugune kaamera, siis laena seda paariks päevaks. See tuleb sulle kasuks ja aitab valiku tegemisel.
9
Vali ostukoht.
Kui oled selgusele jõudnud, millist kaamerat vajad, siis viimane samm on valida müüja. Kas aktsepeerid olukorda, kui oled ostnud näiteks 12000-kroonise kaamera ja juhtumisi näed kõrvalpoes sama aparaati 8500 krooniga? Kui ei, siis ole valmis aega uurimisele kulutama. Letihind ei ole lõplik. Sageli on müügihind läbiräägitav. Kui ostad kalli kaamera koos lisavarustusega, siis ale oleks justkui iseenesest mõistetav. Kui ei ole tahtmist erinevates poodides hindu piilumas käia, siis tee seda internetis. Ka ostu võib e-poes sooritada ja lasta kaup mugavuse mõttes koju tuua.

Nipid ja hoiatused

  • Ka välismaalt võib kaamera väga soodsalt soetada.
  • Kaamerat ostes ole valmis kompromisse tegema.
  • Pööta tähelepanu kui mitu pilti saab ühe akulaadimisega teha.
  • Küsi müüjalt informatsiooni garantii pikkuse kohta.
  • Tundmatust kohast (nätieks ajalehekuulutus) ei ole soovitav kallist kaamerat osta!

Kommentaarid

Arvo

Arvo

Medal_silver_3 Entusiast 878 punkti

Kategooria: Hobid ja mängud

Sarnased artiklid