- Kodu ja aed 128
- Lemmikloomad 12
- Reisimine 38
- Internet 116
- Mood ja ilu 38
- Hobid ja mängud 26
- Lapsehooldus 8
- Elektroonika 24
- Suhted ja perekond 17
- Meelelahutus 23
- Pühad ja tähtpäevad 18
- Sport ja fitness 33
- Tervis 85
- Arvutid 187
- Pidu ja lõbu 25
- Haridus 39
- Raha 25
- Söök ja jook 73
- Autod 42
- Õigus ja seadused 13
- Kultuur ja ühiskond 23
- Töö ja karjäär 28
- Äri 38
Kuidas Osta Digitaalset Fotokaamerat
Kirjutas Arvo
Digikaamera ostmisel on sulle abiks mõned nõuanded. Ma ei hakka lahkama erinevaid kaamerate funktsioone ja rõhutama konkreetseid mudeleid, vaid aitan jõuda arusaamisele, millist fotokaamerat osta.
Juhised ja sammud
Raskusaste: Lihtne
Vajalikud asjad
- huvi fotograafia vastu
- vaba aeg
1
Jõua oma vajadustes selguseleVältimaks olukorda, kus lähed reklaami õnge ja ostad vajadustele mittevastava kaamera, mõtle enne läbi:
- Kui suur eelarve on kaamera ostmiseks?
- Milleks kaamerat on tarvis?
- Millist fotograafia stiili hakkad viljelema (portree, maastik, sport, makro, veealune jms)?
- Millises keskkonnas hakkad peamiselt pilte tegema (ruumis, välitingimustes, hämaras, eredas valguses)?
- Milline on sinu varasem kogemus kaameratega?
- Kas eelsitad automaatses režiimis pildistamist või soovid endas avastada fotograafi andeid?
- Millised omadused on sulle tähtsad (väikesed mõõtmed, pildistabilisaator, ülipikk zoom, suur ekraan jne)?
2
Ära aja taga megapiksleid.Müüjad kasutavad ostjate lollitamiseks kaamera eraldusvõime üleliigset rõhutamist. Mitte mingil juhul ei tasu kaamera ostuotsust langetada puhtalt megapikslitele tuginedes. Foto ilmutamiseks (10x15cm standardis) piisab isegi 2 megapikslist, ainult ülisuurte ruutmeetreid hõlmavate fotode printimiseks läheb vaja kalleid üle 12 megapiksliseid kaameraid. Maksimaalse resolutsiooniga pildistades tuleb arvestada, et fotod võtavad mälukaardil ja hiljem arvutis põhjendamatult palju ruumi. Varem või hiljem seisad tõsiasja ees, et piltide mõõtmeid tuleb vähendada.
3
Pööra tähelepanu, mis on kaameraga kaasas.Kaamera letihind ei ole ainus, millele sul raha tuleb kulutada. Sul läheb vaja akut, akulaadijat, kaamerakotti, mälukaarti, objektiivi (peegelkaamerate puhul), statiivi, välku jms. Müüakse paljaid kaameraid ja müüakse ka mõistliku hinnaga komplekte, milledes esmavajalik olemas. Seega küsimus: "Mida ma veel kaasa saan," on igati kohane.
4
Kas sul on varustust, mis võib uue kaameraga sobida?Võid säästa suure summa kui valid uue kaamera juba olemasolevat varustust arvestades. Paljud akud, mälukaardid, objektiivid ja filtrid sobivad erinevatele mudelitele.
5

Digitaalsed SLR-kaamerad on tippklass, kuid algaja kätte see ei sobi. Arvesta, et peegelkaamera on kompaktkaameraga võrreldes mõõtmetelt suurem, kordades raskem, lisavarustus on krõbeda hinnaga, puhastamine eemaldatavate objektiivide tõttu keeruline ja funktsioonid segadust tekitavad. Tavalise seebikarbi võtad rinnataskust, lükkad automaatsele režiimile, fookustad ja klõps- pilt valmis. Valik on iga huvilise enda otsustada. Üldjuhul oleks soovitus alustada lahjema kaameraga ja liikuda ülespoole.
6

Oled ekskursioonil ja soovid kirikukellast pilti teha. Kas ronid torni ja riskid eluga, et ülesvõtet saada? Või seisad väljas ja kasutad kaamera omadust objekt "lähemale tuua"? Väga suur osa kaameratest on 3-kordse suurendusvõimega, heal juhul 5 või 7. Tegijamad kaamerad suurendavad naljalt 12 - 30 korda. Kui sind rahuldab kaameraga edasi-tagasi kappamine ja üksluisete piltide tegemine, siis sobib tavalise 3-kordse zoomiga kaamera. Vali 12x või võimsam zoom kui huvitud loomingulisest lähenemisest.
Reklaamis kasutatakse jällegi lõksu- eristatakse optilist zoomi ja digitaalset. Optiline tähendab suurendamist ilma, et pildi kvaliteet kannataks. Digitaalne zoom aga ei ole üldse mingi zoom, unusta see üldse ära. Tegemist on kunstliku pildi kaadrist väljalõikamisega ja suurendamisega.
NB! Peegelkaamera objektiivi suurendusvõimet näidatakse millimeetrites, mitte kordades. Näiteks, 36-432mm objektiiv tähendab reaalselt kuni 12x optilist suurendust.
7

Hea ja mugav võimalus erinevate kaameratega tutvumiseks, omaduste võrdlemiseks ja ekspertide hinnangu saamiseks on internetis. Spetsialiseerunud lehekülgi on palju. Väga hea koht on http://www.dpreview.com. Lisaks spetsifikatsioonidele, testidele, tasub vaadata konkreetse kaameraga tehtud näidispilte.
8

Olles määratlenud favoriit-kaamerad, suundu kohalikku fotopoodi. Võib juhtuda, et suurepäraste omadustega kaamera on käes äärmiselt ebamugav ja seetõttu langeb konkurentsist kohe välja. Või siis on müügimees aus ja tõdeb, et teie eelistatud mudel on (garantii)remondiosakonna lemmik. Proovi kaamerat ja otsusta, kui mugav on seda käes hoida ja kui arusaadavad on funktsioonid.
Lase müüjal kaamerat tutvustada. Kui müüja ei tunne elementaarseid termineid, ei oska sinu küsimustele vastata, siis ole äärmiselt ettevaatlik ja tea, et sinu kaamera ost sellisest poest õnnestub ainult kui kodutöö on täies mahus tehtud. Tasub külastada paljusid kohalikke tehnikapoode ja testida erinevaid mudeleid, seejuures müüja jutule tähelepanu pöörates.
Kui sõbral on samasugune kaamera, siis laena seda paariks päevaks. See tuleb sulle kasuks ja aitab valiku tegemisel.
9
Vali ostukoht.Kui oled selgusele jõudnud, millist kaamerat vajad, siis viimane samm on valida müüja. Kas aktsepeerid olukorda, kui oled ostnud näiteks 12000-kroonise kaamera ja juhtumisi näed kõrvalpoes sama aparaati 8500 krooniga? Kui ei, siis ole valmis aega uurimisele kulutama. Letihind ei ole lõplik. Sageli on müügihind läbiräägitav. Kui ostad kalli kaamera koos lisavarustusega, siis ale oleks justkui iseenesest mõistetav. Kui ei ole tahtmist erinevates poodides hindu piilumas käia, siis tee seda internetis. Ka ostu võib e-poes sooritada ja lasta kaup mugavuse mõttes koju tuua.
Nipid ja hoiatused
- Ka välismaalt võib kaamera väga soodsalt soetada.
- Kaamerat ostes ole valmis kompromisse tegema.
- Pööta tähelepanu kui mitu pilti saab ühe akulaadimisega teha.
- Küsi müüjalt informatsiooni garantii pikkuse kohta.
- Tundmatust kohast (nätieks ajalehekuulutus) ei ole soovitav kallist kaamerat osta!