Kuidas Valida Statiivi

Kirjutas Arvo
Article1792334284GgIuz8

 (6 korda hinnatud)

Kui tegeled fotograafiaga, siis vajad heade piltide tegemiseks korralikku aparaadi toestust kolmjala ehk statiivi näol. Kui Sa ei soovi sattuda olukorda, kus oled ostnud teadmatusest hinna põhjal suvalise logiseva statiivi, siis tutvu põhitõdedega. Järgnev lühike õpetus räägib tähtsamatest asjadest statiivi valimisel.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • aeg oma vajaduste väljaselgitamiseks ja erinevate pakkumistega tutvumiseks
  • eeldus, et sinu kaamera põhjas on statiivile mõeldud kinnituskoht
1
Planeeri kui palju oled suuteline statiivile kulutama. Pea silmas, et pole olemas odavat ja head lahendust. Kogu mõte on leida tasakaal hinna, vajaduste ja funktsionaalsuse vahel.

Pole mõtet kallist professionaalile mõeldud statiivi osta kui kaamerat kasutad harva. Kui aga tegeled pildistamisega tõsisemalt ja tahad omada täielikku kontrolli selle üle, mis lõpuks pildiks vormistub, siis on statiiv möödapääsmatu abimees.

Tinglikult võib jagada statiivid kolme hinnaklassi:

kuni 100 eur - odavaim hinnaklass vähenõudlikule kasutajale, suudavad toetada vaid kerget kompaktkaamerat.
100-150 eur - keskmine hinnaklass, mis võib sobida fotohuvilisele, kes vajab sageli statiivi, kuid eelarve on piiratud.
150- ... selle hinnaskaala seest leiab juba tõsisemale fotohuvilisele ka raskema kaamera toestamiseks korraliku kolmjala.
2
Fotol komplektina müüdav statiiv, mille kesksammas on horisontaalseks seatav. Ole kursis, et statiive pakutakse erineva komplekteeritusega:
- täiskompleksed mitte vahetatava peaga (odavaima hinnaskaala esindajad tavaliselt);
- komplekt, millel saab hiljem pead parema vastu vahetada;
- eraldi müüdavad nii jalad kui ka pea . Lai valik lisavarustust.

Edasijõudnud pildistajad peaksid vaatama rohkem viimase variandi poole.
3
Statiivipea Manfrotto Vali statiivipea, mis vastaks sinu pildistamissuunitlusele ja suudaks kanda kaamera raskust koos objektiiviga.

Pead kinnituvad keermega statiivi jalgade külge. Pead jagunevad laias laastus kolme suunda:
- kuulpead (üks nupp vabastab pea liigutamiseks kõikides suundades);
- 3-suunalised pead (pea liigutamine käib erinevate kangide abil);
- videopead (eelkõige filmimisele suunitletud).

Kas kuulpea või 3-suunalise pea? See juba sõltub maitsest ja sellest, kas eelistate kiirust täpsusele. Kuulpea on kiireks kaamera asendi muutmiseks hea, aga see vastu raske asendit suurte muutusteta korrigeerida.
4
Step2600515407hgsgFj Statiivi jalad. Mõtle läbi, kui kõrge peaks Sinu tulevane statiiv olema. Statiivi töökõrgus määrab, kas pildistamise ajal peab kummardama või saab aparaadi mugavaks pildistamiseks silmade kõrgusele reguleerida.

Minimaalne kõrgus
on samuti tähtis näitaja, mis on oluline kui tegelete makrofotograafiaga. Hea statiiv peab võimaldama võimalikult madalalt pildistamist ja samas ka piisavalt kõrgelt. Parem kui iga jala kaldenurka saab eraldi seadistada.

Jalad käivad teleskoopsüsteemiga lahti ning fikseerimine toimub kas kiire klambrisüsteemiga või keeratavat tüüpi kinnitusega. Kes reisib palju peaks valima jalad, mis käivad võimalikult kompaktselt kokku (reisikotti mahutamiseks). Jalgade materjal määrab lisaks peale statiivi kaalu ja kaasas kandmise mugavuse (alumiinum, süsinikkiud jne).

Jalgadesüteemi üheks oluliseks osaks on ka kesksammas, mis muudab töökõrguse dünaamilisemaks. Kesksammast annab hea statiivi puhul seadistada ka horisondaalasendisse, mis annab pildistamisel paremat ligipääsetavust.
5
Kui oled teatud eelistusteni jõudnud, siis kõige kindlam on minna poodi, võtta oma kaamera kaasa ning proovida see meeldima hakanud statiivi külge kinnitada. Kui kõik sobib, siis jääb veel üle hinda kaubelda.

Nipid ja hoiatused

  • Eelista vesiloodiga mudeleid
  • Ei tee paha kui statiiviga on kaasas pehmendusega kandekott, mis kaitseb ilmastiku eest.
  • Jää peal pildistamiseks muretse statiivi jalgadele spetsiaalsed jääpiigid
  • poe sile kivipõrand jätab ka kehvast statiivist head tuge pakkuva mulje
  • Pole midagi hullemat kui odav ja kergesti värisev statiiv
  • Statiiv olgu mõistlik investeering pikaks ajaks

Kommentaarid