Kuidas Turvaliseks Saatmiseks Digidoc Rakendusega Faile Krüpteerida

Kirjutas Toomas
Article587036864kpRVaR

 (3 korda hinnatud)

Eesti ID-kaardi üks paljudest kasutusvõimalustest on kindlale isikule saadetud krüpteeritud dokumendi dekrüpteerimine (loetavaks tegemine). Tasuta paigaldatav DigiDoc tarkvara võimaldab soovitud dokumendid paigutada krüpteeritud konteinerisse, mida turvalisena saab saata soovitud isikule. Ideaalne kasutada paroolide, isikuandmete, asutuste siseinfo jms tundliku materjali saatmiseks.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmiselt lihtne

Vajalikud asjad

  • adressaadi isikukood
  • digidoc tarkvara
  • ID-kaardi lugeja, ID-kaart ja PIN1 (dekrüpteerimiseks)
  • internetiühendus
1
Kui arvutisse pole veel paigaldatud DigiDoc tarkvara, siis laadi alla ja installi see ID.ee lehelt. Võid kasutada ID-installerit, mis paigaldab nii ID-kaardi tarkvara kui DigiDoc-i, võid ka ainult DigiDoci paigaldada. Krüpteerimiseks pole ID-kaardi tarkvara otseselt vaja, piisab DigiDoc-ist, kuid soovitaksin siiski mõlemad installida. Täpsemalt selle kohta leiab siit: "Kuidas paigaldada ID-kaardi kasutamiseks vajalik tarkvara".
2
DigiDoc rakenduse menüüvalik faili krüpteerimiseks. Kui DigiDoc tarkvara paigaldatud, tee soovitud failil hiirega paremklõps ja vali menüüst Krüpteeri ID-kaardiga (vt pilt).
3
Krüpteeritud konteineri loomiseks vajaliku adressaadi sertifikaadi hankimine. Nüüd avaneb aken, kus tuleb valida isik, kellele dokument krüpteerida (kes seda avada saab). Vali sakk "LDAP sertifikaadiotsing" (vt juuresolevat pilti). Tuleb teha järgnevad sammud:

1. Sisesta adressaadi isikukood
2. Sertifitseerimiskeskusest tuleb isikule vastav sertifikaat, klõpsa see aktiivseks
3. Klõpsa nupul "Vali sertifikaat"
4. Valitud sertifikaat liigub krüpteeringu adressaatide hulka akna allosas
5. Vajuta nupule "Krüpteeri"
4
Step4140738357FkEgVe Krüpteeringu õnnestumise kinnitamiseks ilmub teade "Konteiner on krüpteeritud". Vajuta OK.
5
Step15097222180A0Zw3 Nüüd tuleb krüpteeritud konteiner salvestada. Vali avanenud dialoogiaknas asukoht, kuhu salvestada soovid, ja anna konteinerile ka soovitud nimi. Faili nime lõppu peaks jääma faililaiend .cdoc
6
Krüpteeritud dokumendi dekrüpteerimine. PS! Krüpteeritud dokumendi dekrüpteerimiseks tuleb adressaadil sisestada ID-kaart, klõpsata dokument lahti, valida menüüst Dekrüpteeri ning sisestada oma PIN1 kood (vt pilti).

Nipid ja hoiatused

  • Konteineris olevaid faile saavad avada ainult konteineri looja ja konteineri adressaadid nende enda ID-kaardi + kaardilugeja + PIN1 olemasolul, muudele isikutele on tegemist kasutu failiga.
  • Korraga võib konteinerisse paigutada ka mitu dokumenti.
  • Korraga võib krüpteeritud konteinerile valida ka mitu adressaati.
  • Krüpteeritud konteinerit võib saata adressaadile e-kirja manuses samamoodi nagu digiallkirjastatud dokumenti või iga muud dokumenti.
  • Krüpteeritud konteinerit ei soovitata kasutada andmete turvaliseks varundamiseks, selleks tuleks kasutada mõnd spetsiaalset krüpteerimistarkvara.
  • Krüptitud dokumenti saab avada ainult krüpteerimise hetkel kehtinud id-kaardiga. Juhul nt, kui adressaat on oma id-kaardi kaotanud, ei saa ta enam oma uue ID-kaardiga temale adresseeritud konteinerit avada.

Kommentaarid

Toomas

Toomas

Medal_bronze_2 Veteran 2 564 punkti

Kategooria: Arvutid

Sarnased artiklid