Kuidas Arvutiga Töötades Silmi Ja Tervist Hoida

Kirjutas Toomas
Article1578014921nf1ce

 (17 korda hinnatud)

Enamus kontoritööst tehakse praegusel ajal arvutitega, mis seab suure koormuse eelkõige töötaja silmadele, kuid ka seljale, randmetele ja kehale üldiselt istuva tööstiili tõttu. Kuidas arvutiga päevast päeva töötades tervislikuks jääda?

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • Arvuti jaoks arvutilaud
  • Hea ventilatsioon
  • Kuidas.ee spetsiaalne tarkvara: "Silmade puhkuse meeldetuletaja" (saab alla laadida artiklist)
  • Mugav tool
  • Piisavalt suur tööruum
  • Õige ruumi ja laua valgustus
1
Millal viimati tegid päeva jooksul iga tunni järel väikese pausi? Seoses töötaja pideva tööga arvutitega, peab tööandja korraldama töö selliselt, et töötaja saab silmade ülepinge ja sundasendis töötamisega tekkivate vaevuste ennetamiseks vaheldada kuvariga töötamist teistlaadsete tööülesannete täitmisega. Kui see pole võimalik, peab töötaja saama teatava aja järel pidada puhkepause. Puhkepauside kestus peab moodustama vähemalt 10% kuvariga töötamise ajast ehk iga töötunni kohta minimaalselt 6 minutit. Selleks, et õiget hetke meelde tuletada, millal pausile pead minema, kasuta spetsiaalset meeldetuletajat - lae Meeldetuletaja siit alla.
2
Arvuti jaoks olgu arvutilaud ja laua taga istumiseks mugav tool. Ära kasuta vana kirjutuslauda ja paindumatut tooli päevade kaupa arvutiga töötamiseks. Tooli kõrgus peab olema reguleeritav ning seljatoe kõrgus ja kaldenurk muudetavad. Laud peab võimaldama mugavalt toetada käsi, liigutada hiirt (hea on, kui on kaares esiosaga laud, mis sind justkui ümbritseb). Käsi peaksid saama mugavalt toetada, et trükkida ja hiirt vaid kätt randmest pingutades liigutada.
3
Õige kehaasend laua taga istudes on järgnev:

* reied peavad asetuma horisontaalselt ja sääred vertikaalselt;
* istme kõrgus peab olema sobiv põlveõndla kõrgusega või olema sellest veidi väiksem;
* käte asend peab olema selline, et õlavarred oleksid vertikaalselt, käsivarred horisontaalselt, küünar- ja õlavarre vaheline nurk ei või olla alla 90°;
* selg peab olema sirge, pea veidi ette kallutatud (5-7°);
* jalatald peab moodustama säärega mõttelise nurga vähemalt 90°;
* pea peab olema suunatud otse;

Täiendavad nõuded kehaasendile:

* Töötajale/õppijale sobiva kehaasendi istudes peab saavutama laua ja tooli asjakohase konstruktsiooniga ning nende valik peab vastama õppija kasvule;
* kuvari ekraani vertikaalasendi puhul peab õppija silmade tase olema ekraani keskpunktis või 2/3 selle kõrgusest;
* pilgu suuna mõtteline joon peab olema risti ekraani keskosa pinnaga, selle hälve võib olla +10°;
* kuvari ekraani äärtel oleva teksti vaatamisel peab vaatenurk (pilgu-suuna mõttelise joone ja ekraanipinna vahel) olema vähemalt 45°.
4
Tööuumis peab olema õige valgustus. Arvuti peab olema paigutatud ruumis nii, et ekraanil ei tekiks peegeldusi ja ekraani helendus poleks liiga suures kontrastis ümbritseva valgusega. Ühtviisi halb on nii akna ees kui päris pimedas nurgas oleva ekraani vaatamine, pimedal ajal peab toas olema üldvalgus, paberil oleva teksti arvutisse sisestamisel aga peab paber olema täiendavalt valgustatud. Pidev arvutiekraanile ja sealt maha vaatamine väsitab silmi.

Lisaks sellele, et silmade ja ekraani vahele peab jääma vähemalt 50 cm, ei tohi ekraan võbeleda ja tekst peab selgesti nähtav olema. Ekraan peab olema puhas.
5
Vaata hiire alla, kui sa seda viimase paari kuu jooksul teinud pole. Kuidas tundub? Väikegi takistus hiire liigutamisel väsitab kätt rohkem, kui arvata oskame, sest tööpäeva jooksul teed hiirega kokku tuhandeid liigutusi. Hoolitse selle eest, et hiir ja hiirematt oleksid puhtad ja hiir liiguks sujuvalt. Vajadusel vaheta hiirt.
6
Täiskasvanud inimesele on hea, kui ta ei viibi ühes ja samas asendis üle 45 minuti. Kord tunnis käi kindlasti mõneks minutiks laua tagant ära või vaheta vähemalt veidike asendit (kui laua tagant ära ei käi, siis silmade puhkuseks vaata pausi ajal aknast välja).

Laste puhul: Sotsiaalministri määruse järgi võib kooliealine arvutiga järjest töötada: 1.-3. klassi laps 15 minutit, 4.-7. klassis 25 ja 8.-12. klassis 30 minutit.
7
Pilguta arvutiga töötades teadlikult silmi, et ei tekiks sarvkesta kuivamist ning sellest tingituna silmade väsimus- ja kuivustunnet ning vajadust silmi hõõruda (veel rohkem ärritada). Kui silmad juba punetavad, kasuta ajutise lahendusena kunstpisaraid või silmatilku, kuid vaid ajutise lahendusena. Kui silmad pidevalt punetavad ja valutavad, ning isegi silmade puhkuse meeldetuletajat õigesti kasutades olukord ei parane, lase arstil silmad üle vaadata.
8
Näidisharjutused Sotsiaalministri 7. juuni 2001. a määruse nr 57 lisast:
1. Tee u 10-sekundiline paus arvutiga töötamisel, mille jooksul langeta käed lõdvestunult külgedele, raputa neid, pendelda ette–taha, ringita õlgu.

2. Tee 3–4-minutiline paus arvutiga töötamisel, mille jooksul tee harjutusi istudes:
1) tõsta õlgu ja langeta neid, ringita;
2) käed lõdvalt külgedel, kalluta pea aeglaselt ühele õlale, pinguta lihaseid ja tõsta pea tagasi otseasendisse; lõdvestu ja tee siis sama harjutust teisele poole;
3) siruta sirged käed külgedel alla põranda suunas, siruta kaela ette ja üles, hoia asendit ja pinguta hetkeks ning lõtvu;
4) tõsta käed küljelt üles, samaaegselt sügavalt sisse hingates (pea jäta käte vahele), hoia hetkeks asendit ja lõdvestu – langeta käed ja pea;
5) toeta küünarnukk lauale, suru otsmik tugevasti vastu peopesa, pinguta kaelalihaseid ja lõdvestu; seejärel otseasendist toeta käsi vastu kõrva, pinguta kaelalihaseid ja lõdvestu ning korda sama teise käega.

Nipid ja hoiatused

  • Kasuta sammust 1 saadavat meeldetuletajat, kus saad ise määrata intervalli, mis aja tagant ja millist teksti ta sulle ütleb.
  • Kui kasutad laualampi, ära suuna teda monitorile, vaid lauale, klaviatuurile, lambi peegeldus monitorilt väsitab silma.
  • Kui monitoril saab pildi värskendussagedust tõsta (Hz), siis tõsta seda. Kõrgem kuvavärskendussagedus on silmale parem.

Kommentaarid

Toomas

Toomas

Medal_bronze_2 Veteran 2 564 punkti

Kategooria: Töö ja karjäär