Kuidas Kodus Külmetust Ravida

Kirjutas krants
Article1868549261hWr3o4

 (23 korda hinnatud)

Mida kodus ette võtta, kui nina luriseb, palavik muudkui tõuseb ja külmavärinad ning kondivalu sunnivad mitut tekki peale võtma? Ehk on abi alljärgnevatest vanaemadeaegsetest nippidest.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne
1
Esmajärjekorras tuleks meeles pidada, et külm ja niiskus vähendavad keha vastupanuvõimet, soodustades nakatumist. Kõige tundlikumad külma ja niiskuse suhtes on jalad. Külmetamine on haiguste puhul küll soodustav, mitte aga peamine põhjus. Kõik nn külmetushaigused on oma olemuselt siiski nakkushaigused.
Kindlasti ei tohi viirushaigusi antibiootikumidega ravima hakata. Kontrollimatu antibiootikumide tarvitamine toob kaasa ravile allumatute ehk resistentsete mikroobide tekke, mis muudab nakkushaiguse ravi väga keeruliseks ja erandjuhtudel koguni võimatuks. Hoia kodus hoopis varuks mõnd palavikku alandavat käsimüügiravimit, näiteks paratsetamooli. Väikelaste emad võiksid koju soetada ka paratsetamoolisiirupi või -küünlad, täiskasvanuid aitavad apteegis müüdavad nn gripiteed, nagu näiteks Coldrex või Thera-flu. Need sisaldavad palavikku alandavat ja valu vaigistavat paratsetamooli, samuti suu kaudu toimivat nohurohtu ja rögalahtistit. Gripitee tuleb lahustada kuumas vees. Lastele on eraldi ravimid väiksema paratsetamooliannusega, näiteks Tylenol Coldi lastesiirup jne.
Kindlasti peaksid haiguse alguses paariks päevaks koju jääma ja turgutama end mõne ravimtaimetee ning apteegist saadavate käsimüügiravimitega.
2
Tee jalavanni
Tõsise külmetuse puhul on tähtis end kohe üles soojendada ja selleks ongi parim kuum taimetee koos jalavanniga. Jalavannivette võib panna sinepipulbrit või riivitud värsket ingverijuurt, samuti raudrohu-, angervaksa- ja kikkaputketõmmist. Varbaid vees leotades on hea end ka seespidiselt kuuma teega soojendada. Sobivad pune, pärnaõied, mustad sõstrad ja vaarikalehed.
3
Söö küüslauku
Immuunsüsteemi tugevdamiseks peaksid külmal ajal tarvitama mõnd rahvameditsiinist tuntud vahendit. Kindlal kohal on küüslauk, mida müüakse ka apteegis valmispreparaadina. Kuna organism omastab küüslauku kiirelt ja see püsib organismis üsna kaua, piisab 1-2 küünest päevas. Naturaalset küüslauku asendavad edukalt lõhnatud tabletid, üks tablett vastab ühele küüslauguküünele.
Esimeste nohumärkide korral on soovitav küüslauk või sibul peenestada ja teelusikatäie meega sisse võtta. Halba ei tee ka taruvaigu lisandiga ingveritee. Tee valmistamiseks lõika ingverijuur tükkideks, kalla peale kuum vesi ja lase seitse minutit tõmmata. Ravimteed on soovitav juua mee, mitte suhkruga. Kinnise nohu puhul aitab ninasõõrmesse torgatud küüslaugutükk (aga mitte liiga sügavale ja mitte kauemaks kui seitsmeks minutiks korraga).
4
Söö mädarõigast
Hea vahend külmetuse vastu on ka peenestatud mädarõigas: sega see meega ja võta paar-kolm korda päevas enne sööki üks supilusikatäis. Mädarõigas tugevdab immuunsüsteemi ja aitab vabastada hingamisteid sinna kogunenud üleliigsest limast, samas sisaldab mädarõigas rohkelt A- ja B-rühma vitamiine.
5
Tarbi vitamiine ja rohkelt vedelikku
Kui nohu on juba alanud, tuleks järgida palavikuhaige põhitõde - rohkesti juua. Sobivad nii mahlad, raviteed kui ka tavaline madala naatriumisisaldusega mineraalvesi. Juua tasuks tavapäraselt soovitatavast 1,5 liitrist umbes liitri jagu rohkem. Suurenda oma igapäevases toidus ka C-vitamiini sisaldavate puuviljade osa või söö astelpajumarju ja mett.
6
Keedumuna aitab
Esimesi nohusümptomeid ravivad väga hästi nii lihtsad ja tavalised vahendid nagu kaks parajalt sooja keedumuna. Pane need kummalegi poole ninaselgadele. Ninale ja näole võid asetada ka kuuma soolaga täidetud riidekotikesed.
7
Loputa nina soolalahusega
Kerge sügeluse ja kinnise tunde puhul ninas, mis võib juba olla märk viiruse rünnakust, peaksid loputama nina meresoolaveega. See puhastab ja aitab nina lahti hoida. Selleks lahusta pooles liitris keedetud vees teelusikatäis soola (vett tuleks kümme minutit keeta) ja tõmba lahust vaheldumisi kumbagi sõõrmesse. Kui kardad soolaga üle doseerida, võiks kasutada käsimüügiravimit Humer.
8
Mine sauna
Eestlastele omane saunatraditsioon aitab selgi puhul - kus mujal saab kiiremini ihu soojaks kui kuumal saunalaval. Ka Hiina meditsiin kinnitab, et higistamine aitab sissetunginud külmast lahti saada.
9
Proovi teepuuõli või punase päevakübara preparaati
Nohu peletamiseks võid appi võtta ka aroomiteraapia. Immuunsüsteemi tugevdava ja hingamist kergendava toimega on näiteks teepuuõli. Väike tilk nina all aitab nohu varases staadiumis peletada. Kui aga teepuuõli aroomilambis kasutada, mõjub see antiseptiliselt. Nohu ja kurguvalu puhul aitab, kui hingata sisse tervendavaid aure kuuma veega täidetud kruusist, kus sees paar sama õli tilka. Võid valmistada segu hoopis suurde kaussi ja rätikuga kaetuna kausi kohal kasulikku auru sisse hingata.
Populaarne taim külmetushaiguste ennetamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks on juba aastasadu olnud punane päevakübar (echinacea), indiaanlaste ravimtaim. Punase päevakübara tinktuur aitab leevendada ka nohu ja kurgupõletikku. Mikroobide vastu võitlemiseks ja külmetushaiguste ennetamiseks sobib hästi ka greipfruudiseemnete ekstrakt, mis puhastab organismi ning takistab seente ja parasiitide paljunemist.
10
Proovi taruvaiku
Suurepärane ravim külmetuse vastu on peale teepuuõli ka astelpajuõli, nuluõli ja taruvaik - need ravivad nii haiget kurku kui ka köha ja nohu. Astelpajuõli võib nohu korral pihustada ninna, nuluõli sobib rohkem aurutamiseks. Tugeva köha korral lisa klaasile soojale teele üks tilk nuluõli. Taruvaik on põletikuvastase ja üldtugevdava toimega. Seda saab sisse võtta nii naturaalsel kujul kui ka lahustatuna piirituses.
11
Keeda endale üks tõsine tee
Universaalse külmetusevastase teeretsepti autor on proviisor Kaljo Mandre ning selle koostisesse kuuluvad kibuvitsamarjad, palderjanijuured, raudrohuürt, koirohuürt, naistepunaürt, piparmündilehed, saialilleõied, kõrvenõgeselehed. Võta kõiki komponente võrdses koguses peenestatud kujul, pane üks teelusikatäis segu klaasi keeva vee kohta, lase viis minutit tõmmata. Jahuta, kurna ja joo kaks korda päevas veerand klaasitäit tühja kõhuga. Ravikuur kestab kümme päeva. Seejärel pea kümme päeva vahet ja tee samal moel kokku kolm kuuri.
12
Tee saialille- või nõgesesalvi
Kui nohu on teinud ninaaluse naha punetavaks ja valulikuks, on soovitatav kasutada saialillesalvi või nõgeselehtedest valmistatud võiet. Selleks ei ole vaja enamat, kui osta vaseliini, peenestada kuivatatud nõgeselehti ja lisada vaseliinile. Nõgeselehtedel on nahapoore laiendav, verevarustust parandav ja naha valulikkust leevendav toime. Hoia salvi õhukindlas nõus, kaitstuna otseste päikesekiirte eest
13
Tee valutavatele liigestele sibulakompressi
Võta veidi kuivatatud ja peenestatud paiseleheürti, üks keskmise suurusega mugulsibul, veidi piiritust. Peenesta sibul, lisa paiseleheürt ja kalla peale piiritus. Sulge pudel õhukindlalt ja jäta paariks päevaks pimedasse seisma. Kompresse on hea teha õhtuti enne magamaminekut. Niisuta puhtad marlimähised lahusega ja aseta valutavale kohale.

Nipid ja hoiatused

  • allikas: naistemaailm.ee

Kommentaarid