- Kodu ja aed 128
- Lemmikloomad 12
- Reisimine 38
- Internet 116
- Mood ja ilu 38
- Hobid ja mängud 26
- Lapsehooldus 8
- Elektroonika 24
- Suhted ja perekond 17
- Meelelahutus 23
- Pühad ja tähtpäevad 18
- Sport ja fitness 33
- Tervis 85
- Arvutid 187
- Pidu ja lõbu 25
- Haridus 39
- Raha 25
- Söök ja jook 73
- Autod 42
- Õigus ja seadused 13
- Kultuur ja ühiskond 23
- Töö ja karjäär 28
- Äri 38
Kuidas Olla Õnnelik ja Eluga Rahul
10% sinu õnnelikkusest määravad välised tegurid, 90% sinu õnnelikkusest määrab sinu sisemaailm ehk kuidas sinu aju töötleb välisest maailmast tulevat infot. Edukuse karjääris, äris määrab aga kaalukalt sinu positiivsus, sooritusvõime, õnnelikkus ja taiplikkus. Igapäevaselt TV-d, uudiseid, negatiivseid inimesi ja probleeme töödeldes on oht, et aktsepteerid, et maailm ongi ohtlik, õnnetu koht ning alati võib miskit juhtuda. Võib juhtuda, et jätad unarusse selle, milline on tegelikult õnnelik maailm ja sellele ei mõtle. Samm õnnelikkuse poole on heale elule suunatud vaatevinkli (ehk läätse, läbi mille vaatad elule) paikaseadmine. Kuigi siin võib mitte olla universaalset retsepti, on mõned pidepunktid olemas, kuidas püsivalt olla õnnelik.
Juhised ja sammud
Vajalikud asjad
- enesekontroll
- soov olla püsivalt õnnelik
Serotoniin on hormoon, mille taset reguleerivad enamik rohtudest, mida kasutatakse depressiooni, paanikahäirete ja sotsiaalse foobia ravis ning serotoniini madalat taset lisaks seostatakse ka lootusetuse ja meeleheite tundega. Serotoniini taset turgutavad hea ja piisav uni, sobivate süsivesikute rikas toit (kaerahelbed, täisteraleib, tatar), serotoniinitootmist turgutavate valkude rikas toit (kana, valge kala, tailiha, kodujuust, madala rasvasisaldusega juust ja piimatooted, soja), igasugune meditatiivne tegevus (metsas, pargis, rannas jalutamine, mediteerimine, lõõgastumine, aga ka hobidega tegelemine), kerge treening, mis tõstab pulsi mõõdukale tasemele, regulaarne uneaeg, päikese käes käimine (30 minutit hommikul, 2 tundi päevas kokku - kui päikese käes ei käi, siis une/pimeduse hormoon melatoniini tase jääb kõrgeks, ei asendu seratoniiniga, päikesevalguse käes olemine käivitab aga nende asendumise), ning tegevused, mis panevad sind ennast hästi tundma (lugemine, komöödia, lähedastega aja veetmine jt).
3 tänulikkust - 3 unikaalset tänulikkust iga päev kui ärkad üles, ütle välja ja märgi üles vähemalt 21 päeva järjest. Täna näiteks oma riidekomplekti eest, mis hästi seljas on, voodit, kus hea magada oli, juuksurit, kes sulle võrratu soengu lõikas jt. Neid asju ja tegusid on palju, mida saad tänada, vaata ringi ja tunne, kuidas tänulikkuse praktiseerimine sisendab iga päev sinusse jõudu ning aju programmeerub ümber otsima maailmast positiivseid asju negatiivsete asemel.
Päevik või blogi - kirjuta iga päev ühest positiivsest kogemusest, mida kogesid viimase 24h jooksul, sedasi võimaldad oma ajul seda kogemust uuesti läbi elada.
Treenimine - õpetad enda ajule, et sinu käitumisel on mõju ja see on oluline.
Mediteerimine - aitad ajul vabaneda multitaskinguga (mida me alati üritame) kaasnevast koormast ning parandada võimet keskenduda ühele asjale, mis hetkel käsil.
Juhuslikud lahked teod - ehk random acts of kindness - täna kedagi tema teenuse või teo eest otseselt. Tee midagi head. Aitab arendada enese väärtustunnetust läbi panuse teistesse.
"Happiness is when what you think, what you say, and what you do are in harmony." Mahatma Gandhi
1. Foods that boost your 2. dopamine level | Livestrong.com
3. Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) | Wikipedia
4. Dalai-laama teab kuidas olla õnnelik? | Terviseleht.ee
5. How to be the luckiest guy on the planet | jamesaltucher.com
6. Shawn Achor: The happy secret to better work | ted.com
7. How to Naturally Replace Dopamine & Endorphins | ehow.com
8. Easy and Natural Ways to Raise Your Low Serotonin Levels | ezinearticles.com
9. Õlekõrs unetutele | kodutohter.ee
10. Serotonin | wikipedia.org
11. Melatonin | wikipedia.org
12. Dopamine | wikipedia.org
13. Autor
Nipid ja hoiatused
- Enesekontroll seab võimsa eeskuju nii endale kui teistele.
- Jälgi enda toitumist.
- Kui oled tõeliselt õnnetu ja need nipid ei aita, võta ette Maslow inimvajaduste püramiid ning analüüsi end selle järgi - kas ei puudu sinu elust midagi olulist?
- Pea meeles, et see mis keemiliselt toimub sinu ajus mõjutab kõike, mida sa teed - sinu mõtteid, sinu tunnetust, sinu nägemist, sinu ütlemisi, sinu unistusi ja unenägusid, sinu aktiivsust, tuju, energiat, reaalsustaju ja vaimsust.
- See, mis toimub sinu sees, on suuresti sinu oma valik. Sul on valik, kas olla õnnelik või olla õnnetu.
- Seespidine õnnelikkus kiirgab ka väljapoole ning õnnelike inimestega koos viibida on väga meeldiv ja inspireeriv.
- Õnn peitub ennekõike sisetundes ning väljendub selles, millise pilguga asjadele vaatame.
- Mitte keegi peale sinu enda ei ole vastutav sinu õnne eest. Ei valitsus, ei sinu vanemad ega päritolu. Kui tahad olla õnnelik, siis otsusta, et oled seda või hakkad selle poole püüdlema ning võta enesele kogu vastutus oma õnne eest seismisel.
- Paljusid terviserikkeid seostatakse just aju- ja kehakeemia tasakaalust väljas olemisega. Kuid pane tähele, et nii nagu kehakeemia mõjutab sinu tervislikku seisundit, nii mõjutab ka sinu tervislik seisund sinu kehakeemiat.