Kuidas Olla Õnnelik ja Eluga Rahul

Kirjutas Toomas
Article1256143195Jcug0A

 (11 korda hinnatud)

10% sinu õnnelikkusest määravad välised tegurid, 90% sinu õnnelikkusest määrab sinu sisemaailm ehk kuidas sinu aju töötleb välisest maailmast tulevat infot. Edukuse karjääris, äris määrab aga kaalukalt sinu positiivsus, sooritusvõime, õnnelikkus ja taiplikkus. Igapäevaselt TV-d, uudiseid, negatiivseid inimesi ja probleeme töödeldes on oht, et aktsepteerid, et maailm ongi ohtlik, õnnetu koht ning alati võib miskit juhtuda. Võib juhtuda, et jätad unarusse selle, milline on tegelikult õnnelik maailm ja sellele ei mõtle. Samm õnnelikkuse poole on heale elule suunatud vaatevinkli (ehk läätse, läbi mille vaatad elule) paikaseadmine. Kuigi siin võib mitte olla universaalset retsepti, on mõned pidepunktid olemas, kuidas püsivalt olla õnnelik.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • enesekontroll
  • soov olla püsivalt õnnelik
1
Näe probleeme kui võimalust. Sa saad seda, millest pidevalt räägid ja millele jõudu annad, su elu ja mõttemaailm keerleb selle ümber, mida sa ise arvad, et millest elu koosneb. Kui sa veel ei teadnud, siis kõik probleemid peidavad endas väljakutset ja võimalust ning probleemide lahendamisega kaasneb hea tunne. Pea meeles, et probleemi loogiline jätk on sellele leitav lahendus, st et probleem on võimalus. Kui näed probleemi, koosta lahendamise plaan ja lahenda see.
2
Hinda oma töö ja vaevaga saavututatut kõrgelt. Me aju töötab naljakalt kui tal lasta sekkumata meid juhtida - ta proovib keskenduda rahulolematusele. Kui oled midagi saavutanud, tekitab see hetkeks õnnetunde. Siis seame automaatselt uued eesmärgid ning hetke saavutust hinnatakse vaid lühikest aega. Ei olda enam rahul, õnnetunne väheneb. Peatu ja mõtle, millist tööd oled teinud, et praeguseks saavutatud eesmärkideni jõuda. Kas see oli lihtne? Miks sa lubad endal arvata ja tunda, et sinu tulevased eesmärgid, mille poole hetkel püüdled, tagavad sulle tulevikus rohkem püsiva õnnetunde? Võta kinni ja naudi just seda kes sa oled iga päev. Kui sa praegu saavutatuga rahul pole, siis pole sa ka järgmise saavutuse järel rahul ning on parem kui välistad saavutused kui sinu õnnetunde aluse.
3
Pane võrdlemise vajadus enda kasuks tööle. Üks põhilisi õnnetunde vähendajaid on enese võrdlemine teistega. Väga lihtne on leida isikuid, kellega ennast võrrelda, põhiliselt võetakse aluseks enda lähikondlased, klassikaaslased jt, kellel läheb hästi. See kallutab arvamuse tihti enda kahjuks ning põhjustabki vimma, õnnetust, kuna võrdleme endid just kõige silmapaistvamatega. Kui soovid võrdlemise tulemusel, et oleksid õnnelikum, siis kasuta võimalust ja võrdle enese praegust olukorda mõne palju hullema situatsiooniga, kus sinu olukord on paremal poolel (tülitsevad naabrid; liikluses sõitvad vanemad autod jt). Kui läheb hästi, siis leiad, et praegune situatsioon on üsnagi rahuldustpakkuv ja võid end hoopis kiita.
4
Ole aus nii enda kui teistega. Vähesed on tänapäeval väga ausad kuigi see on lõbus ja võib luua positiivseid situatsioone ja tagasisidet. Proovi, see on lõbus. Ütle välja asju ning enda seisukohti. Ära lõõbi vaid seal kus tunned, et on õige öelda, ütle julgelt välja, mida arvad asjast. Ütle ausalt välja ka see, kuidas millegi suhtes tunned ning kui miski riivab sind või sinu tundeid. Kui keegi mõjub sulle negatiivselt, ole tema vastu aus. Soovitan lugeda Dilberti koomiksit naeruväärselt ausa suhtlemise näidisena.
5
Turguta õnnehormoonide taset oma kehas. Dopamiin on aine, mis valgub sinu organismi kui oled positiivses meeleolus ning lisaks õnnetunde tõstmisele parandab ka sooritus-, keskendumisvõimet ja õppimisvõimet, aidates vaadata maailmale teise, parema pilguga. Dopamiini vaegust seostatakse halvenenud mäluga, probleemide lahendamise võime langusega ja keskendumisraskustega, aga ka kerge sõltuvuste tekkimisega, madala seksuaalsuse, ärevuse ja paranoiaga. Madalat dopamiinitaset põhjustab enamasti ebapiisav uni, stress, alkohol, halb dieet, samuti ka kofeiin ja suhkur. Dopamiinitaset tõstvad toidud on kala, munad, kana, punane liha, piim ja juust, pähklid ja seemned, banaan, maasikad, mustikad, ploomid, punane pipar, avokaado, artišokk, tsitruselised, õun, peet (kui oled parasjagu õnnelik ja keegi küsib sult, mida sa sööd et sa nii õnnelik oled, siis kasuta seda loetelu).

Serotoniin on hormoon, mille taset reguleerivad enamik rohtudest, mida kasutatakse depressiooni, paanikahäirete ja sotsiaalse foobia ravis ning serotoniini madalat taset lisaks seostatakse ka lootusetuse ja meeleheite tundega. Serotoniini taset turgutavad hea ja piisav uni, sobivate süsivesikute rikas toit (kaerahelbed, täisteraleib, tatar), serotoniinitootmist turgutavate valkude rikas toit (kana, valge kala, tailiha, kodujuust, madala rasvasisaldusega juust ja piimatooted, soja), igasugune meditatiivne tegevus (metsas, pargis, rannas jalutamine, mediteerimine, lõõgastumine, aga ka hobidega tegelemine), kerge treening, mis tõstab pulsi mõõdukale tasemele, regulaarne uneaeg, päikese käes käimine (30 minutit hommikul, 2 tundi päevas kokku - kui päikese käes ei käi, siis une/pimeduse hormoon melatoniini tase jääb kõrgeks, ei asendu seratoniiniga, päikesevalguse käes olemine käivitab aga nende asendumise), ning tegevused, mis panevad sind ennast hästi tundma (lugemine, komöödia, lähedastega aja veetmine jt).
6
Arenda endas positiivset taju ja mõtlemist. Tee igapäevaselt tegevusi, mis aitavad õnnetunnet tekitada ja hoida. Need on Shawn Achor-i näite varal:

3 tänulikkust - 3 unikaalset tänulikkust iga päev kui ärkad üles, ütle välja ja märgi üles vähemalt 21 päeva järjest. Täna näiteks oma riidekomplekti eest, mis hästi seljas on, voodit, kus hea magada oli, juuksurit, kes sulle võrratu soengu lõikas jt. Neid asju ja tegusid on palju, mida saad tänada, vaata ringi ja tunne, kuidas tänulikkuse praktiseerimine sisendab iga päev sinusse jõudu ning aju programmeerub ümber otsima maailmast positiivseid asju negatiivsete asemel.

Päevik või blogi - kirjuta iga päev ühest positiivsest kogemusest, mida kogesid viimase 24h jooksul, sedasi võimaldad oma ajul seda kogemust uuesti läbi elada.

Treenimine - õpetad enda ajule, et sinu käitumisel on mõju ja see on oluline.

Mediteerimine - aitad ajul vabaneda multitaskinguga (mida me alati üritame) kaasnevast koormast ning parandada võimet keskenduda ühele asjale, mis hetkel käsil.

Juhuslikud lahked teod - ehk random acts of kindness - täna kedagi tema teenuse või teo eest otseselt. Tee midagi head. Aitab arendada enese väärtustunnetust läbi panuse teistesse.
7
Tee piisavalt asju, mis teevad sind õnnelikuks. Kui sulle meeldib sõita autoga, võta nädalavahetusel selleks aeg. Kui sulle meeldib mängida arvutiga, võta selleks endale aeg. Kui sulle meeldib lugeda, jõusaalis käia, korvpalli mängida, loomadega tegeleda, teisi aidata või ükstapuha, mis muu huvitegevus - võta selleks endale aeg. Sa ei saa õnnelikuks, kui mõtled 16 tundi päevas oma tööle või äri arendamisele, siis su keha hakkab protesteerima varem või hiljem. Leia endas tasakaal ning mõtle pikemalt ette, sest tahad olla heas vormis ja hea vaimse tervise juures ka kümnete aastate pärast.

"Happiness is when what you think, what you say, and what you do are in harmony." Mahatma Gandhi

Nipid ja hoiatused

  • Enesekontroll seab võimsa eeskuju nii endale kui teistele.
  • Jälgi enda toitumist.
  • Kui oled tõeliselt õnnetu ja need nipid ei aita, võta ette Maslow inimvajaduste püramiid ning analüüsi end selle järgi - kas ei puudu sinu elust midagi olulist?
  • Pea meeles, et see mis keemiliselt toimub sinu ajus mõjutab kõike, mida sa teed - sinu mõtteid, sinu tunnetust, sinu nägemist, sinu ütlemisi, sinu unistusi ja unenägusid, sinu aktiivsust, tuju, energiat, reaalsustaju ja vaimsust.
  • See, mis toimub sinu sees, on suuresti sinu oma valik. Sul on valik, kas olla õnnelik või olla õnnetu.
  • Seespidine õnnelikkus kiirgab ka väljapoole ning õnnelike inimestega koos viibida on väga meeldiv ja inspireeriv.
  • Õnn peitub ennekõike sisetundes ning väljendub selles, millise pilguga asjadele vaatame.
  • Mitte keegi peale sinu enda ei ole vastutav sinu õnne eest. Ei valitsus, ei sinu vanemad ega päritolu. Kui tahad olla õnnelik, siis otsusta, et oled seda või hakkad selle poole püüdlema ning võta enesele kogu vastutus oma õnne eest seismisel.
  • Paljusid terviserikkeid seostatakse just aju- ja kehakeemia tasakaalust väljas olemisega. Kuid pane tähele, et nii nagu kehakeemia mõjutab sinu tervislikku seisundit, nii mõjutab ka sinu tervislik seisund sinu kehakeemiat.

Kommentaarid

Toomas

Toomas

Medal_bronze_2 Veteran 2 564 punkti

Kategooria: Tervis