Kuidas euroopa ravikindlustuskaarti taotleda

Kirjutas Toomas
Article2778517056fDquLM

 (4 korda hinnatud)

Kui kavandate reisi Euroopa Liidu territooriumil, peab teil kaasas olema Euroopa ravikindlustuskaart või selle asendussertifikaat. Neid dokumente saab kasutada juhul, kui reisil olles tekib ootamatu vajadus arstiabi järele. Euroopa ravikindlustuskaardi eesmärk on tagada, et patsient raviteenuse eest ise maksma ei pea ja tasu maksmise võtaks üle haigekassa.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • ID-kaart
  • internet
  • kehtiv ravikindlustus
1
Kuidas Euroopa ravikindlustuskaarti taotleda?

Euroopa ravikindlustuskaarti ja selle asendussertifikaati saab taotleda ainult siis, kui on kehtiv ravikindlustus.

Euroopa ravikindlustuskaardi taotlemiseks on järgmised võimalused:

riigiportaali www.eesti.ee kaudu,
viia taotlus ise klienditeenindusbüroosse (v.a keskosakond),
saata taotlus haigekassasse postiga
saata taotlus haigekassasse digitaalselt allkirjastatuna e-postiga.

Taotluse vorm haigekassa koduleheküljel, Eesti Posti postkontorites ja haigekassa piirkondlike osakondade klienditeeninduse büroodes.
2
Kuidas taotleda Euroopa ravikindlustuskaarti kodanikuportaali Eesti.ee kaudu?

Kõige kiiremini saab taotluse edastada riigiportaali www.eesti.ee kaudu. Selleks tuleb riigiportaali eesti.ee siseneda kas ID-kaardiga või internetipanga kaudu. Valides riigiportaali eesti.ee päringute alt Eesti Haigekassa andmebaasist Euroopa ravikindlustuskaardi, saabki esitada taotluse.

Ravikindlustuskaarti saate tellida lihtkirjaga oma kodusel aadressil või siis tellida haigekassa klienditeenindusbüroosse, kuhu peate ise järele minema. Kirjaga saadetakse kaart inimese sellele aadressile, mis on haigekassa andmebaasis. Seetõttu tuleks eelnevalt oma aadressi kontrollida ning vajadusel muuta. Ka seda saab teha riigiportaali eesti.ee kaudu.

Pärast taotluse esitamist tuleb see kinnitada.

Riigiportaali kaudu saab taotleda kaarti ka oma alla 19-aastasele lapsele, kellel on rahvastikuregistri andmetel seos vanemaga.
3
Millistes riikides saab Euroopa ravikindlustuskaardiga arstiabi?

Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Liechtenstein, Luksemburg, Läti, Malta, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Šveits, Taani, Tšehhi Vabariik, Ungari.
4
Kes saab Euroopa ravikindlustuskaarti taotleda?

Euroopa ravikindlustuskaarti saab taotleda vähemalt 15-aastane inimene, kellel on pass või ID-kaart. Lapsele saab kaarti taotleda kuni 19. eluaastani ka lapsevanem või esindaja. Sündinud laps tuleb vanematel haigekassas arvele võtta ja vajadusel saab taotleda lapsele kohe Euroopa ravikindlustuskaarti.
5
Kui kaua Euroopa ravikindlustuskaart kehtib?

Ravikindlustuskaart väljastatakse alla 19-aastastele kehtivusajaga 5 aastat, kuid mitte kauemaks kui 19-aastaseks saamiseni. Vähemalt 19-aastasele isikule väljastatakse ravikindlustuskaart kehtivusajaga 3 aastat, kuid mitte kauemaks kui isiku kindlustuskaitse eeldatav kestus.
6
Kui kiiresti saab Euroopa ravikindlustuskaardi kätte?

Euroopa ravikindlustuskaardi saab inimene kätte 10 päeva jooksul, asendussertifikaadi aga kohe haigekassa piirkondlikust osakonnast või klienditeenindusbüroost (v.a keskosakond).
7
Kui palju Euroopa ravikindlustuskaart maksab?

Euroopa ravikindlustuskaart ja selle asendussertifikaat on inimesele tasuta.
8
Kuidas saab Euroopa ravikindlustuskaardi kätte?

Lihtkirjaga sellel aadressil, mis on registreeritud haigekassa andmebaasis või tellimisel isiku enda poolt valitud,
haigekassa klienditeenindusbüroost (v.a keskosakond).
9
Mida teha, kui kaardi tähtaeg hakkab lähenema?

Kui vana kaart kaotab kehtivuse, saate uue tellida kuu aega enne vana kaardi kehtivuse lõppu. Nt kui kaart kehtib 1. augustini, võite uut kaarti taotlema hakata 1. juulist.
10
Mida teha, kui Euroopa ravikindlustuskaart on varastatud, kadunud või vajab muul põhjusel välja vahetamist?

Uue kaardi saamiseks tuleb täita uus Euroopa ravikindlustuskaardi avaldus ja saata see posti teel või digitaalselt allkirjastatuna e-posti teel haigekassa klienditeenindusbüroosse. Avalduse võib ka klienditeenindusbüroosse ise kohale viia.
11
Mida teha, kui tellitud kaart ei ole kohale jõudnud?

Euroopa ravikindlustuskaardi saab inimene kätte 10 päeva jooksul. Kui nimetatud tähtaja jooksul ei ole kaart kätte jõudnud, pöörduge haigekassa infotelefonile 16363 (E-R 8.30-16.30).
12
Millal väljastatakse asendussertifikaat?

Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaadi väljastab haigekassa siis, kui kaarti taotleva isiku kindlustuskaitse kehtivus on lühem kui 3 kuud.

Asendussertifikaat on soovitatav tellida ka juhul, kui reisile minnakse vähem kui 10 päeva pärast ja kaarti veel pole. Just nii palju aega kulub Euroopa ravikindlustuskaardi kättesaamiseks.

Kiireim võimalus Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaadi saamiseks on pöörduda haigekassa klienditeenindusbüroosse (v.a keskosakond).

Samuti on võimalik tellida asendussertifikaat oma kodusele aadressile, helistades haigekassa kliendiinfo telefonile 16363. Telefoni teel tellitud Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaadi postitame samal päeval. See, millal inimene asendussertifikaadi kätte saab, sõltub posti liikumise kiirusest.
13
Tähelepanu!

Tulenevalt Euroopa Liidu seadusandlusest väljastab iga riik E-vorme, Euroopa ravikindlustuskaarti ja selle asendussertifikaati oma riigikeeles. Seega on ka informatsioon Eesti Haigekassa poolt välja antavatel Euroopa ravikindlustuskaartidel ning asendussertifikaatidel eesti keeles.

Euroopa ravikindlustuskaartide näidised.

Euroopa ravikindlustuskaart ja asendussertifikaat kehtivad vaid koos isikut tõendava pildiga dokumendiga.

Nipid ja hoiatused

  • Euroopa ravikindlustuskaarti saab taotleda vähemalt 15-aastane inimene, kellel on pass või ID-kaart.
  • Haigekassa infotelefon on 16 363, välisriigist helistades + 372 669 6630. Kõnedele vastamine toimub tööpäevadel kell 8.30 - 16.30.
  • Lapsele saab kaarti taotleda kuni 19. eluaastani ka lapsevanem või esindaja. Sündinud laps tuleb vanematel haigekassas arvele võtta ja vajadusel saab taotleda lapsele kohe Euroopa ravikindlustuskaarti.
  • Ravikindlustuskaart väljastatakse alla 19-aastastele kehtivusajaga 5 aastat, kuid mitte kauemaks kui 19-aastaseks saamiseni. Vähemalt 19-aastasele isikule väljastatakse ravikindlustuskaart kehtivusajaga 3 aastat, kuid mitte kauemaks kui isiku kindlustu
  • Euroopa ravikindlustuskaardi kehtivusaeg on kolm aastat, seejärel tuleb tellida uus. Reisile minnes kontrollige aegsasti üle, ega teie ravikindlustuskaart ei ole aegunud või kohe – kohe aegumas, siis ei tule reisil ebameeldivaid üllatusi.
  • Euroopa ravikindlustuskaart kehtib ainult ravikindlustusega inimestele. Kui kaart on olemas, aga ravikindlustus enam ei kehti, ei saa kasutada ka kaarti.
  • Ravikindlustuskaart ei kata riikidevahelise transpordi kulusid – kui patisent tuleb terviseseisundi tõttu transportida näiteks kiirabiautoga sihtkohamaast Eestisse (soovitav on teha lisaks reisikindlustus, mis kataks need kulud).
  • Vajaminev arstiabi ei ole tasuta – maksta tuleb ka kaardi olemasolul omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi.

Kommentaarid