- Kodu ja aed 128
- Lemmikloomad 12
- Reisimine 38
- Internet 116
- Mood ja ilu 38
- Hobid ja mängud 26
- Lapsehooldus 8
- Elektroonika 24
- Suhted ja perekond 17
- Meelelahutus 23
- Pühad ja tähtpäevad 18
- Sport ja fitness 33
- Tervis 85
- Arvutid 187
- Pidu ja lõbu 25
- Haridus 39
- Raha 25
- Söök ja jook 73
- Autod 42
- Õigus ja seadused 13
- Kultuur ja ühiskond 23
- Töö ja karjäär 28
- Äri 38
Kuidas ise hambapastat valmistada
Kirjutas Kaarel123
Juhtivate hambapastatootjate sihiks on panna inimesed uskuma, et nende toodang on ainus, millega saab hambaid puhastada. Lisaks ei pakenda Crest, Colgate ega teised tuntud tootemargid oma toodangut biolagundatavatesse pakenditesse. Hambapastale on aga olemas odav ning sama tõhus alternatiiv. Seda võib nimelt ise teha. Boonusena on omaenda hambapasta tegemiseks kasutatavad koostisosad täiesti looduslikud ning ei sisalda tehislikke aineid. Ise hambapasta valmistamine võib aidata raha säästa ja täiskasvanu juhendamisel ka lastele lõbu pakkuda. Miks siis mitte pisut aega varuda, et nii raha säästa kui ka lastega tegeleda?
Juhised ja sammud
Raskusaste: Keskmine
1
Juhtivate hambapastatootjate sihiks on panna inimesed uskuma, et nende toodang on ainus, millega saab hambaid puhastada. Lisaks ei pakenda Crest, Colgate ega teised tuntud tootemargid oma toodangut biolagundatavatesse pakenditesse. Hambapastale on aga olemas odav ning sama tõhus alternatiiv. Seda võib nimelt ise teha. Boonusena on omaenda hambapasta tegemiseks kasutatavad koostisosad täiesti looduslikud ning ei sisalda tehislikke aineid. Ise hambapasta valmistamine võib aidata raha säästa ja täiskasvanu juhendamisel ka lastele lõbu pakkuda. Miks siis mitte pisut aega varuda, et nii raha säästa kui ka lastega tegeleda?Esimene samm - söögisooda
Vaja läheb puulusikat ja keskmist või suurt kaussi, millesse tuleb valada pool tassitäit (½) söögisoodat. Söögisöödat leidub ka tööstuslikes hambapastades ja sel on loomulik puhastusvõime. Õigupoolest eemaldab söögisooda hammastelt igasugused kohvi- ja teeplekid. See pole mürgine ja aitab hambapinda poleerida.
2
Teine samm – lauasool (valikuline)Mõnedes retseptides on sees ka lauasool. See, kas soola lisada või mitte, on iga inimese enda otsus. Mõnele ei meelde maitse, mõni muretseb terviseriskide pärast. Kui aga soola siiski panna, tuleks kolm osa söögisoodat segada ühe osa lauasoolaga. Sool toimib säilitusainena, aga kui seda liiga palju panna, võib see ka hambapasta maitset muuta.
3
Kolmas samm – vesinikperoksiid ja õli maitse jaoksSoodale (ja soolale) tuleb lisada veerand tassi (1/4) vesinikperoksiidi. Kui seda ei ole, võib ka vett kasutada. Peroksiid aitab looduslikult hambaid valgendada ning ühtlasi desinfitseerib suu. Vesinikperoksiidi/hambapastat tuleb säilitada otsese päikesevalguse käest eemal, kuna UV-kiirgus hakkab seda kiiresti lagundama. Tilgakese piparmündiõli lisamine tekitab suus värske tunde. Kasutada võib kõiksugu meelepäraseid maitseandjaid (vanilli, kaneeli, mandli), kui nendesse ei ole lisatud suhkrut ning nad pole väga happelised. Omavahel kokku puutudes põhjustavad söögisooda ja happed kihiseva reaktsiooni.
4
Neljas samm – hoolikalt segadaSöögisooda ja vesinikperoksiid tuleb puulusikaga pastataoliseks massiks segada. Kui vaja, tuleb õige konsistentsi saamiseks soodat (või vesinikperoksiidi) juurde lisada. Liiga vedel pasta ei jää hambaharjale pidama.
Viies samm - säilitamine
Nagu öeldud, tuleb hambapastat hoida päikese eest varjatuna. Samuti tuleb see panna mõnda väikesesesse nõusse, kus see ära ei kuivaks. Plastnõud sobivad selleks hästi. Sobivaid nõusid (või mis tahes vajaminevaid koostisosi) leiab ka meie kaubandusvõrgust. Võib kasutada ka tühja kreemituubi – nii saab pasta välja pigistada ega pea hambaharja selle sisse torkama.
Vaata veel teisigi juhendeid meie lehelt - Neljas samm – hoolikalt segada
Söögisooda ja vesinikperoksiid tuleb puulusikaga pastataoliseks massiks segada. Kui vaja, tuleb õige konsistentsi saamiseks soodat (või vesinikperoksiidi) juurde lisada. Liiga vedel pasta ei jää hambaharjale pidama.
5
Viies samm - säilitamineNagu öeldud, tuleb hambapastat hoida päikese eest varjatuna. Samuti tuleb see panna mõnda väikesesesse nõusse, kus see ära ei kuivaks. Plastnõud sobivad selleks hästi. Sobivaid nõusid (või mis tahes vajaminevaid koostisosi) leiab ka meie kaubandusvõrgust. Võib kasutada ka tühja kreemituubi – nii saab pasta välja pigistada ega pea hambaharja selle sisse torkama.
Vaata veel teisigi juhendeid meie kodulehelt.