Kuidas hooldada katust ja fassaadi

Kirjutas weckman
Article1353626004u7lQQn

 (1 kord hinnatud)

Tihti juhtub, et katust või fassaadi on vaja parandada või hoopis vahetada. Põhjuseks võib olla kehv hooldamine. Kuidas seda vältida ja hooldada oma fassaadi või katust õieti?

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne
1
Korrashoid
Katusetööd ja fassaaditööd võivad olla lihtsad kui eelnevalt ennast kurssi viia juhenditega. Ehitiste katustel ja fassaadidel kasutatavatele värvkattega teraslehtedele avaldavad mõju mitmesugused õhus leiduvad saasted. Nendeks on happevihmasid põhjustavad väävli-, kloori- ja lämmastikuühendid, erinevad soolaühendid, mustus ja tahm. Vee ja päikese UV-kiirgusega koosmõjus kahjustavad need ühendid värvkatet. Mõju on negatiivseim niisugustes kohtades, kus vihmavesi ei pese saasteid korralikult maha. Mõned saasted võivad põhjustada värvkattes pingeid ning isegi pragunemist.
Värvkattega teraslehtede vastupidavuse seisukohalt on kõige probleemsemad kohad mõlgid ja kriimustused, kus saasted puutuvad kokku värvkatte all oleva tsingiga. Paljud saasted moodustavad koos tsingiga kiirelt lahustuvaid ühendeid, mis kulutavad tsingi kiiresti läbi. Lisaks sellele seovad paljud saasted ka vett, mis hoiab kahjustatud koha märja ja põhjustab rooste tekkimist. Õhusaaste mõju on kõige suurem tööstusettevõtete läheduses ning mererannal. Eriti probleemsed on väävlit ja kloori sisaldavad saasted. Selline saaste tekib väävlit sisaldavaid kütteaineid kasutavate jõujaamade läheduses. Saaste kahjustab värvkatet ja lühendab selle kasutusaega, seega on katuse- ja seinapindade regulaarne puhastamine värvkatte korrashoiu ja hoolduse tähtis osa.
2
Prahi eemaldamine
Tavaliselt hoiab vihmavesi värvkatte puhta. Puulehed ja muu praht jääb aga sademetest hoolimata katuse värvitud pinnale ja seetõttu tuleks need kord aastas või ka sagedamini katuselt eemaldada. Ka katuseneelud ja vihmaveesüsteemid tuleb igal aastal puhtaks teha.
3
Pesu
Määrdunud kohad ja plekid pestakse puhtaks pehme harja ja veega. Puhastamiseks võib kasutada ka survepesu (< 50 baari). Raskemalt eemaldatava mustuse võib maha pesta värvkatte pesuks mõeldud pesuainega (vt pesuainetabel), mis loputatakse veega hoolikalt maha pärast seda, kui pesuainel on lastud mõne minuti jooksul mõjuda. Eriti raskete plekkide eemaldamiseks võib kasutada lakibensiiniga niisutatud lappi. Katus loputatakse puhtaks ülalt allapoole, et pesuaine täielikult eemaldada. Lõpuks loputatakse veega üle ka vihmaveesüsteemid. Liiga tugevate või värvkattele sobimatute pesuainete kasutamine kahjustab värvitud pinda.
4
Iga-aastane kontroll
Värvkattega ehituselementide puhul tuleb eelkõige just katusepindu regulaarselt kontrollida ja vajaduse korral puhastada. Kui värvkate on kahjustatud, tuleb kahjutused kõrvaldada, et tagada katuse pikk kasutusaeg.
5
Värvimisvajaduse tuvastamine
Kui värvitud pinda soovitakse katta parandusvärviga või värvitooni tervikuna muuta, tuleb värvipinna seisundit kõigepealt visuaalselt hinnata. Kui katusele tehakse terviklik hooldusvärvimine, tuleb värvkatte nakkuvust alusmaterjaliks oleva tsingiga kontrollida eriti lõunapoolsetel katuseosadel.
Mõnikord tekib värvpinnale kriimustusi, mõlke, hõõrdunud kohti, rebendeid erinevatel põhjustel. Nendeks on näiteks paigaldustööriistade vale kasutamine, liivased jalatsitallad, pakkimine ja transportimine, teraslehtede tõstmine katusele või nende lõikamine. Kui pind saab kahjustatud, koguneb vigastatud kohta mustus ning niiskus püsib kahjustatud kohas pikka aega. Parandamata pinnakahjustused lühendavad toote kasutusaega ning nähtavad kahjustused rikuvad pinna välimust.

Kommentaarid

weckman

weckman

Medal_silver_1 Uustulnuk 14 punkti

Kategooria: Kodu ja aed