Kuidas Pildistada Ilutulestikku

Kirjutas Arvo
Article2049855932mBK5aI

 (6 korda hinnatud)

Kindlasti oled näinud ahhetama panevaid ülesvõtteid ilutulestikust. Oled omal käel proovinud, kuid tulemuseks on Andromeeda udukogu? Ilutulestiku jäädvustamine nõuab natuke teadmisi ja harjutamist.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmiselt väljakutsuv

Vajalikud asjad

  • digitaalne fotokaamera
  • ilutulestik
  • statiiv
1
Uuri kõigepealt ilutulestiku toimumise aeg ja koht. Kolme raketti pole mõtet pildistama minna, korralikku tulevärki aga ei tohi vahele jätta. Kindlapeale minek on aastavahetus kopsaka eelarvega kohas.
2
Varakult platsi! Ära jäta asja viimasele minutile. Ilutulestikuga seotud üritused on alati rahvarohked ja hea koha saamine võib olla raskendatud. Mine varakult kohale. Püüa teada saada, millisest kohast hakatakse ilutulestikuga pihta.
3
Vali parim asukoht. Sinu kui fotograafi otsustada on see, mis nurga alt pildistad ja mis jääb taustale. Võimalusle vali selline asukoht, kus taustale jääks linnasiluett. Ära vali pildistamiseks asukohta, mille vaatevälja jäävad puud, majad, elektripostid jms. Hea koht on kõrgel ja lagedal alal.
4
Statiivi kasutamine kohustuslik. Ilutulestiku pildistamiseks on statiiv vältimatu, sest pildistatakse pikkade säriaegadega. Üksjalgne statiiv unusta kohe ära, vaja läheb kolmjalgset. Statiivi keskele võib riputada raskuse, et kogu kupatus võimalikult stabiilne oleks.
5
Kaamera seadistamine. Ei ole üheselt võimalik öelda, et pildistada tuleb konkreetse kaamera, objektiivi ja x-seadetega. Üks on kindel- kaamera puhul tuleb pidada vältimatuks sobiliku võtteprogrammi või käsitsi seadistamisvõimaluse oleamsolu.

Tavakasutaja: Vali kaamera menüüst võtteprogramm " Fireworks" ehk ilutulestik. Kontrolli, et ISO väärtus oleks madal (soovitavalt 80, 100 või 200). Lülita välk välja kui kaamera seda ise ei tee. Kvaliteetsete fotode saamiseks määra maksimumresolutsioon. Kinnita kaamera statiivile ja oledki pildistamiseks sammukese lähemal.

Edasijõudnu: Objektiiviks sobib nii lainurk-,tava- kui ka teleobjektiiv. Kõik sõltub sellest, mida soovid rõhutada. Teleobjektiiv 100-300mm oleks parim valik, sest tavaliselt seisad ilutulestiku toimumiskohas ikkka päris kaugel ja detailide rõhutamiseks on suurendamine ainuvõimalus. Täismanuaalne režiim sisse. ISO tundlikkus minimaalse väärtuse peale, välgukeeld sisse. Ava arv väikeseks- soovitavalt alates f/8 ja allapoole f/11, f/16. Automaatne fookustamine samuti keelata, valides manuaalse. Fookustamisest loe järgmisest sammust.
6
Fookusta enne klõpsu tegemist. Lihtsamate kaamerate puhul, milledel on vaid automaatne fookustamine, tuleb enne päästikule vajutamist eel-fookustada. Näiteks, suuna kaamera mõnele selgelt nähtavale objektile, mis on ilutulestikuga enam-vähem ühel kaugusel; fookusta väljavalitud objektil, vajutades päästiku pooleldi alla ja hoiad sedasi; Kui õige hetk käes, siis suunad kaamera ilutulestiku poole ja vajutad päästiku lõpuni alla. Kui eelfookuastamist mitte teha, siis pimedas ei suuda kaamera pildistatava objekti kaugust korrektselt hinnata ja tulemuseks on ebaselged pildid.

Kui kaameral on manuaalfookustamine, siis saab määrata fookuskauguse näiteks esimeste rakettidega. Suuna kaamera sähvatuse poole, lukusta fookus ja tee järgmised pildid juba eelseadistatud fookusega. Oluline on pidevalt kontrollida, kas tehtud pildid on selged. Kui sind rahuldab, siis võid kasutada lihtsamat varianti, seades fookuse väärtuseks lõpmatuse.
7
Säriaeg peaks olema pikem, kui oleme harjunud päevasel ajal pildistades. Lihtsamate universaalsete fotokaamerate puhul ei pea tavaliselt säriajale mõtlema, sest võteprogrammis on kõik eelseadistatud. Kasutaja vajutab ainult päästikule.

Teine lugu on siis, kui säriaeg on kaamera omaniku otsustada. Katsetada võiks einevate säriaegadega alates sekundist kuni poole minutini välja. Arvestada tuleks tulevärgi intensiivsust ja valida vastavalt sellele säriaeg. Kui soovid jäädvustada mitu erineval ajal plahvatavaid rakette, siis kasuta näiteks 30-sekundilist säriaega. Kui sähvatus on ära toimunud, kata objektiiv läbipaistmatu esemega (näiteks papitükk) ja võta uue raketi saabumisel eest.
8
Võtte kaadrisse mahutamine nõuab oskust aimata, millal ja kus järgmine rakett õhku lastakse. Ole alati valmis. Liigu ja kasuta erinevaid võttenurkasid. Ole tähelepanelik selle suhtes, mida kaadrisse jätad. Tee pilde nii horisontaalis kui vertikaalis. Abiks lihtne reegel: kui pildistatav objekt laius ületab pikkust, tee horisontaalne pilt; kui pikkus ületab laiust, siis vertikaalis.

Nipid ja hoiatused

  • Kasuta statiivilt pildistades distantspäästikut, pulti või kaamera iseavajat. Iga väiksemgi liigutus omab mõju pildi kvaliteedile.
  • Kasuta välku kui soovid jäädvustada sõpru ilutulestiku taustal.
  • Kui sul pole statiivi kasutamise võimalust, siis võid toestada oma kaamera postile, seinale, aiale vms.
  • Tee nii palju pilte kui vähegi võimalik. Sedasi suurendad õnnestunud piltide arvu.
  • Võta kaasa täiendav aku ja mälukaart. Nii ei jää saa magusamatest paladest ilma.
  • Ära unusta ennast pildistama. Hoia ümber toimuval silm peal. Keegi võib sinu vara himustada või seisad ilutulestikule liiga lähedal.

Kommentaarid

Arvo

Arvo

Medal_silver_3 Entusiast 878 punkti

Kategooria: Hobid ja mängud

Sarnased artiklid