Kuidas Auto Süüteküünlaid Vahetada

Kirjutas Toomas
Article2889054798lSwLjr

 (11 korda hinnatud)

Vaatleme bensiinimootoriga auto küünaldevahetust (Opel Vectra B 1.6 74kW näitel).

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • kuuskantvõtmed, näpitsad
  • küünlavõti
  • uued küünlad
1
Astu läbi autotarvete poest ja küsi sinu auto mudelile vastavaid küünlaid. Pead teadma enda mootori võimsust (kW) ja töömahtu (cm3), et müüja saaks küünalde tüübi määrata. Võiksid ise teada, mitu silindrit su autol on, et osta vastav arv uusi küünlaid, kuid kui sa ei tea, siis tõenäoliselt autopoes osatakse seda öelda. Lisaks on vaja ka küünlavõtit. Kui sul pole ja sõbralt laenata ei saa, siis osta lisaks küünaldele ka neile sobiv võti (selline, kus on kummist membraan sees), hind peaks jääma alla saja krooni.
2
Nüüd leia koht, kus vahetama hakkad ja fikseeri auto ära. Kui autoga just sõitsid, lase mootoril vähemalt tund aega jahtuda, et sa ennast ära ei põletaks. Küünlad on automootoril ühed kuumimad osad.
3
Step294516634OWDnMR Tee kindlaks, kus küünlad asuvad, vajadusel eemalda mootorikate või küünaldekate.
4
Step1421319865moGyjN Eemalda küünaldelt juhtmed. Tuleb küünlapiipu päris tugevalt tõmmata, et ta küljest tuleks, kuid tee seda ettevaatlikult, sest hooga tõmmates võid teisest otsast jagaja küljest juhtme lahti tõmmata või juhet vigastada. Samuti on oht, et tõmbad hooga käe kuskile vastu ja vigastad ennast. Kontrollitud tugeva tõmbega peaks piibud ilusti maha tulema. Selleks tarbeks on olemas spetsiaalsed tangid, kuid saab ka lihtsalt käega tõmmates.

Märgista milline juhe kuhu käis nt erivärvilise teibiga või markeriga, et pärast õige juhe läheks õigele küünlale tagasi. Ära usalda oma mälu, segamise või telefonikõne korral unustad järjekorra ära. Kõige turvalisem on üles märkida. Valesti ühendatud juhtmetega mootor teeb hirmsat häält ja hüppab.
5
Step395334580bUJxoN Küünlad võivad olla sügaval augus ja sa ei pruugi neid nähagi. Siis pead tunde järgi tegutsema. Suru võti küünla otsa ja keera lahti, võib avaneda üsna raskelt, veendu enne jõu rakendamist, et võti istub korralikult hambas. Küünlavõtmel on padrunis kummist rõngas, mis haarab küünlal kaelast, et oleks küünal lihtne võtmega august kätte saada.
6
Step17900024917XIC22 Suru uus küünal küünlavõtme padrunisse ja keera paika. Tunneta, et küünal hakkaks ilusti vinti, kui viltu hakkad küünalt sisse kruvima, võid vindi ära rikkuda. Keera kinni tugevalt (mõistuse piires tugevalt) ja suru küünlajuhe peale.
7
Pane mootorikate peale tagasi kui on ja ongi vahetatud. Säästetud raha eest võid lubada endale midagi head.

Nipid ja hoiatused

  • Kui küünlavõtmel kummist membraani sees pole, siis kasuta küünla kinnitamiseks võtme külge teipi. See on vajalik, et küünal augule ligi viia ja ilusti kinni keerata. Pärast veendu, et teip jäi ikka võtme külge, mitte alla küünla juurde.
  • Kui uus küünal kukkus paigaldamise ajal maha, veendu, et küünlavahe (vahemik alumises otsas elektroodide vahel, kus tekib küünlal säde) paigast ei nihkunud, võrdle nt teise küünlaga.
  • Ära tööriistu kapoti alla unusta.

Kommentaarid