Kuidas Valida Arbuusi

Kirjutas Marianna
Article3062712390oGYRWO

 (8 korda hinnatud)

Enamik meist eelistab arbuusiga niisama maiustada, kuid see hõrgu viljalihaga kõrvitsalaadne vili sobib suurepäraselt ka peolauda kaunistavatesse salatitesse ja eksootiilise välimusega magustoitudesse.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne
1
Küps ja mahlane arbuus vastab koputusele õõnsa kõlaga, sest seemned on viljaliha sees lahti ja nende ümber on tühi ruum - see kõmisebki koputusele vastu. Toores arbuus ei kõmise, sest selles pole veel tühja ruumi.
2
Ühesuurusi arbuuse tasuks võimalusel kaaluda ja valida neist välja raskeim - see peaks olema kõige valminum.
3
Hele laik arbuusi küljel on tõestuseks,et arbuus on kasvanud põllul. Laik jääb vastu maad olnud kohale. Tõsiasi on, et põllul päikese käes küpsenud arbuusid on magusamad kui toorelt korjatud ja järelvalmida lastud viljad.
4
Arbuusi kahe käega kokku surudes võib küpse vilja puhul kuulda kerget raginat, see tuleb sellest, et seemnete ümber tekkinud tühimikud vajuvad kokku.
5
Arbuusid jagunevad nn emasteks ja isasteks viljadeks. Emasviljadel on varre vastaspool ehk põhja õnaruses suurem puitunud laik, isasviljadel on see tilluke. Väidetavalt on "emased" arbuusid magusamad, "isased" hapukamad ehk toored.

Nipid ja hoiatused

  • 100g arbuusi sisaldab 0,1g rasva, 0,6g valku, 6,2g süsivesikuid, 8mg C-vitamiini, 146mg kaaliumi, 8mg fosforit, 8mg magneesiumit, 6,7mg naatriumit, 5mg kaltsiumit ja annab energiat 28,5kcal.
  • Arbuus on kasulik kehvveresuse, maksahaiguste ja ateroskleroosi(veresoonte lupjumise) korral.
  • Arbuusi peetakse heaks tselluliidi vastu võitlejaks, sest rohke veesisalduse tõttu uhub ta kehast välja kahjulikke jääkaineid.

Kommentaarid