- Kodu ja aed 129
- Lemmikloomad 12
- Reisimine 38
- Internet 116
- Mood ja ilu 38
- Hobid ja mängud 26
- Lapsehooldus 8
- Elektroonika 25
- Suhted ja perekond 17
- Meelelahutus 23
- Pühad ja tähtpäevad 18
- Sport ja fitness 33
- Tervis 85
- Arvutid 187
- Pidu ja lõbu 25
- Haridus 39
- Raha 25
- Söök ja jook 73
- Autod 42
- Õigus ja seadused 13
- Kultuur ja ühiskond 23
- Töö ja karjäär 28
- Äri 38
Kuidas Välise Andmekandja Toel Arvutit Kiirendada (Windows Vista, Windows 7 Funktsioon Readyboost)
Windows Vista ja Windows7-ga tuleb kaasa ReadyBoost - funktsioon, mille abil on võimalik välist andmekandjat kasutades arvutit kiirendada. Kui ReadyBoost on aktiveeritud, kiirendab ta arvutit, kasutades operatsioonisüsteemi tööks kiiresti ja juhuslikult vaja minevate väiksemate failide lugemiseks arvuti kõvaketta asemel välise andmekandja (mälupulk, mälukaart) pinda. Selliseid faile on arvuti töötamise ajal vaja palju ja suvaliselt kätte saada, mälupulgalt või mälukaardilt leiab arvuti need failid juhupäringu korral üldiselt kordi kiiremini, kui kõvakettalt otsides, sellest ka jõudluse kasv. ReadyBoost tekitab vajalikest failidest välisele seadmele failidest koopia ja vajadusel loeb need siis väliselt seadmelt sisse. ReadyBoost oskab ise ka selles osas teha vahet, millal ühelt või teiselt poolt faile otsida, et võit oleks maksimaalne. Kuidas enda Windows Vista või Windows 7 arvutis ReadyBoost aktiveerida?
Juhised ja sammud
Vajalikud asjad
- mälupulk, mälukaart või väline kõvaketas
- Windows Vista või Windows 7

Teine võimalus on minna kausta Computer, teha välise andmekandja ikoonil hiirega paremklikk ja menüüst valida Properties (Atribuudid) - avanenud aknas valida sakk ReadyBoost.

Soovituslik on, et väline andmekandja oleks formaaditud NTFS failisüsteemi (FAT on väikeste failide puhul aeglasem), lisaks FAT16 ja FAT32 failisüsteemi kasutamise puhul on ReadyBoost-i kasutatava ala suurusel piirang - vastavalt 2GB ja 4GB (andmekandja formaatimisest räägime ühes teises õpetuses).
ReadyBoost ei kopeeri faile ükshaaval kettale, vaid tekitab nendest kõigist ühe faili (nähtamatu), mille maksimumsuurus siin aknas määratakse. Kui hiljem Windowsi kaustavalikutest teha peitfailid nähtavaks, on näha ka välisel andmekandjal "udusena" ReadyBoost-i mälufaili.
Isiklikult kasutan ReadyBoost-i jaoks 4GB SD-mälukaarti, mille pesas varem istus dummy-mälukaart, ehk augutäiteks tehases paigaldatud plastikust mälukaardi kuju jäljendaja. SD-mälukaarti on mugav kasutada, sest ei saagi aru, et ta enda pesas on, sülearvuti saab mugavalt ka kotti panna, jättes kaardi omale kohale pesasse.
Nõudeid ReadyBoost-i välisele andmekandjale:
* suurus vähemalt 256MB
* juurdepääsukiirus alla 1ms
* lugemiskiirus 4KB suvaliste lugemite puhul terve seadme ulatuses vähemalt 2,5MB/s
* kirjutamiskiirus suvaliste 512kb andmete kirjutamise korral vähemalt 1,75MB/s
Katsetades uue SanDisk 4GB SD-mälukaardiga, sain kirjutamise tulemuseks 512KB fragmendi suuruse korral keskmiselt 70 MB/s, lugemiskiiruseks aga 4KB andmete korral andis tulemuseks "pluss lõpmatus", mis tundus üpris positiivne, suurendasin siis lugemiseks kasutatava paketi suurust siis 1MB (1024KB) peale, et saada reaalsem tulemus. Programm luges siis tulemiks 678 MB/s! Katsetasin kohe ka järgi kõvakettalt sama faili 1MB fragmentidena lugemise, sain ligikaudu samma suurusjärku tulemusi. Seega hea töö mälukaardilt.
Katsetamisel oli mõõteriistaks katse teostamise hetkel vabavaraline DiskBench.
Nipid ja hoiatused
- Optimaalne ReadyBoost-i kasutatava ala on 1-4 korda arvuti RAM-i suurusest.
- ReadyBoost kiirendab ka arvuti käivitumist.