Kuidas Välise Andmekandja Toel Arvutit Kiirendada (Windows Vista, Windows 7 Funktsioon Readyboost)

Kirjutas Toomas
Article88966554eoAzh1

 (9 korda hinnatud)

Windows Vista ja Windows7-ga tuleb kaasa ReadyBoost - funktsioon, mille abil on võimalik välist andmekandjat kasutades arvutit kiirendada. Kui ReadyBoost on aktiveeritud, kiirendab ta arvutit, kasutades operatsioonisüsteemi tööks kiiresti ja juhuslikult vaja minevate väiksemate failide lugemiseks arvuti kõvaketta asemel välise andmekandja (mälupulk, mälukaart) pinda. Selliseid faile on arvuti töötamise ajal vaja palju ja suvaliselt kätte saada, mälupulgalt või mälukaardilt leiab arvuti need failid juhupäringu korral üldiselt kordi kiiremini, kui kõvakettalt otsides, sellest ka jõudluse kasv. ReadyBoost tekitab vajalikest failidest välisele seadmele failidest koopia ja vajadusel loeb need siis väliselt seadmelt sisse. ReadyBoost oskab ise ka selles osas teha vahet, millal ühelt või teiselt poolt faile otsida, et võit oleks maksimaalne. Kuidas enda Windows Vista või Windows 7 arvutis ReadyBoost aktiveerida?

Juhised ja sammud

Raskusaste: Lihtne

Vajalikud asjad

  • mälupulk, mälukaart või väline kõvaketas
  • Windows Vista või Windows 7
1
ReadyBoost automaatkäivituse aknas Alustamiseks tuleb ühendada väline andmekandja (mälukaart, mälupulk, väline kõvaketas) arvutil vastavasse pesasse, mille peale automaatkäivituse aknas pakutakse kohe valikuvõimalust süsteemi kiirendada ReadyBoost-i abil (vt pilt). Kõige lihtsam on kohe selles automaatkäivituse aknas vajutadagi nupul Speed Up My System using Windows ReadyBoost.

Teine võimalus on minna kausta Computer, teha välise andmekandja ikoonil hiirega paremklikk ja menüüst valida Properties (Atribuudid) - avanenud aknas valida sakk ReadyBoost.
2
ReadyBoost-i aktiveerimise valikud Kui eelnev punkt läbitud, avaneb aken, kus saab määrata kui suurt hulka välise seadme ruumist välja jagada ReadyBoost-ile kasutamiseks. Mina oma 4GB SD-kaarti ei plaani muuks, kui ReadyBoost-i kiirendajaks kasutada, lohistasin kelgu maksimaalse suuruse peale (vt pilti).

Soovituslik on, et väline andmekandja oleks formaaditud NTFS failisüsteemi (FAT on väikeste failide puhul aeglasem), lisaks FAT16 ja FAT32 failisüsteemi kasutamise puhul on ReadyBoost-i kasutatava ala suurusel piirang - vastavalt 2GB ja 4GB (andmekandja formaatimisest räägime ühes teises õpetuses).

ReadyBoost ei kopeeri faile ükshaaval kettale, vaid tekitab nendest kõigist ühe faili (nähtamatu), mille maksimumsuurus siin aknas määratakse. Kui hiljem Windowsi kaustavalikutest teha peitfailid nähtavaks, on näha ka välisel andmekandjal "udusena" ReadyBoost-i mälufaili.
3
ReadyBoost-i cache fail. Vajutada tuleb OK ja ongi valmis - arvuti hakkab välist andmekandjat kiiruse huvides kasutama.
4
Lisainfo:

Isiklikult kasutan ReadyBoost-i jaoks 4GB SD-mälukaarti, mille pesas varem istus dummy-mälukaart, ehk augutäiteks tehases paigaldatud plastikust mälukaardi kuju jäljendaja. SD-mälukaarti on mugav kasutada, sest ei saagi aru, et ta enda pesas on, sülearvuti saab mugavalt ka kotti panna, jättes kaardi omale kohale pesasse.

Nõudeid ReadyBoost-i välisele andmekandjale:
* suurus vähemalt 256MB
* juurdepääsukiirus alla 1ms
* lugemiskiirus 4KB suvaliste lugemite puhul terve seadme ulatuses vähemalt 2,5MB/s
* kirjutamiskiirus suvaliste 512kb andmete kirjutamise korral vähemalt 1,75MB/s

Katsetades uue SanDisk 4GB SD-mälukaardiga, sain kirjutamise tulemuseks 512KB fragmendi suuruse korral keskmiselt 70 MB/s, lugemiskiiruseks aga 4KB andmete korral andis tulemuseks "pluss lõpmatus", mis tundus üpris positiivne, suurendasin siis lugemiseks kasutatava paketi suurust siis 1MB (1024KB) peale, et saada reaalsem tulemus. Programm luges siis tulemiks 678 MB/s! Katsetasin kohe ka järgi kõvakettalt sama faili 1MB fragmentidena lugemise, sain ligikaudu samma suurusjärku tulemusi. Seega hea töö mälukaardilt.

Katsetamisel oli mõõteriistaks katse teostamise hetkel vabavaraline DiskBench.
5
Kuidas lõpetada ReadyBoost-il andmekandja kasutamine? Tuleb toimida taas nagu esimeses punktis, et saada ette ReadyBoost-i sätete aken, ning seekord märkida sakis ReadyBoost raadionupuke reale "Do not use this device" ja vajutada OK. Selle peale eemaldab Windows sellele andmekandjale tekitatud ReadyBoost-i faili ning ketas on taas täies ulatuses andmekandjana kasutamiseks valmis.
6
Kui vajad tegemisel abi, kutsu it-abi.

Nipid ja hoiatused

  • Optimaalne ReadyBoost-i kasutatava ala on 1-4 korda arvuti RAM-i suurusest.
  • ReadyBoost kiirendab ka arvuti käivitumist.

Kommentaarid