Kuidas Teha Ja Planeerida Kodulehte

Kirjutas Fred
Article3809587716DfDZ3a

 (32 korda hinnatud)

Kuidas teha kodulehte? Koduleht on sisuliselt ports faile, mis on kõigile interneti kasutajatele kättesaadavad. Võimalusi ja tehnoloogiaid, kuidas- ja mille peale kodulehte teha on mustmiljon. Kuidas Sinu koduleht on kättesaadav ja millist infot sealt leida võib, see kõik on Sinu enda teha! See artikkel räägib, kuidas kodulehte planeerida, kuna internet on juba paksult täis nn. käkkveebe.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmiselt lihtne

Vajalikud asjad

  • arvuti
  • idee
  • internet
  • püsivus
  • tekstiredaktor
1
Kodulehe idee Mõtle läbi kodulehe idee
Kui sul on juba olema idee, millest või kellest sa kodulehte tahad teha, jäta see samm vahele.

Kodulehe tegemisel üks tähtsamaid komponente (kui mitte kõige tähtsam) on idee. Mõtle kellele sa tahad kodulehte suunata? Tee ajurünnak ja pane kõik ideed paberile kirja, olgu need naljakad, nõmedad või mis iganes muud laadi.
Hiljem analüüsi neid, vali välja paremad mõtted ja kodulehe loomisel saad juba nendest juhinduda.

Pole paremat kohta kui internet, et head ideed muuta kiiresti kullaks!
2
Turu uurimine Uuri turgu

Surfa internetis ringi, vaata milliseid sinu ideega sarnaseid kodulehti on juba olemas (kui leiad mõne, mõtle, mille poolest peaks sinu koduleht parem ja kvaliteetsem tulema)

Mõtle, millised inimesed võiksid sinu kodulehel käia ja mida kasulikku/unikaalset nad võiksid just Sinu kodulehel leida.

Uuri millised on sinu tulevased kasutajad.
Millised on nende huvid? Millises vanusegrupis nad on? Millega nad tegelevad?

Kõik selline informatsioon tuleb sulle tulevikus väga kasulikuks.
3
Aja ressurss Kui palju aega saad kulutada kodulehe tegemisele?

Kui palju saad sa pühenduda kodulehe arendamisele? Aeg on arenduse juures alati kõige kriitilisem ressurss, kuna seda ei ole kunagi piisavalt palju. Ajast oleneb mismoodi sa saad oma kodulehte arendama hakata, kas teed selle nullist täiesti ise, kasutad mõnda valmis tasuta/tasulist tarkvara või tellid mõnest veebi firmast?
4
Vali välja parimad ideed

Vali nüüd nimekirjast (ideede nimekiri, kuhu sa panid kirja kõik pähe torganud) kõige paremad, huvitavamad ja geniaalsemad ideed.
5
Hosting Registreeri domeeni nimi ja vali hosting

Hosting on serveriruum, kus sinu kodulehte hoitakse.
Hostingu firmasid on mitmeid, julgen julgelt soovitada DataCode hostingut (hinna ja kvaliteedi poolest).

.ee lõpulist domeeni saad registreerida tasuta EENeti kodulehel, siiski www.nimi.ee registreerimiseks on vajalik juriidilist isikut.
Eraisik saab registreerida nimi.pri.ee domeeni. FIE saab registreerida nimi.fie.ee, FIE saab ka registreerida www.nimi.ee, kuid selleks peaks ta olema registreeritud äriregistris.

Saad registreerida ka kommertsdomeeni (.com, .net, .eu, .org) lõpuga, registreerimiseks mine näiteks GoDaddy.com

Kui sa arvad, et domeeniregistreerimine käib sulle üle jõu, siis vali omale meelepärane domeeninimi ja pöördu hostingu firma poole, nad teevad registreerimise sinu eest ära, üldjuhul tasuta!
6
Kodulehe kujundus

Kodulehe kujundus on üks tugitaladest hea kodulehe loomisel. Kui algaja mõtleb, milline tema koduleht peaks välja nägema, siis kindlasti esimene mõte on "Seal võiks olla hästi palju kirevaid ja liikuvaid elemente, see on ju lahe!!" kuid tegelikkuses see ei ole lahe ja hoopis annab vastupidise effekti!

Hetkel on populaarsed Web 2.0 stiilis lahendused nii kujunduselt kui ka funktsionaalsuselt. Ma ei hakka hetkel kirjeldama, millised võimalused ja eelised on Web 2.0 funktsionaaluse poolelt, aga kiired märksõnad, mida võid huvi korral Googlest otsida on AJAX, REST, RSS, Mashups, Blogs jne.

Kujundust Web 2.0 stiilis võib kokku võtta ühe lausega: "See on lihtne, funktsionaalne ja ülevaatlik".

Lihtsus
Lihtsad asjad on alati kõige paremad, kuna neid on lihtne ja mugav kasutada. Kodulehe kujundamisel mõtle täpselt sama moodi. Pane ennast kliendi/külastaja olukorda, kui sa lähed teatud lehele ja tahad leida vajalikku informatsiooni, kuidas sa otsiksid ja navigeeriksid selle info leidmiseks. Tee oma külasajatele informatsioon võimalikult kättesaadavaks!

Navigeerimine
Siin on samuti väga oluline lihtsus, tee navigeerimine selgelt ja nähtavalt. Öeldakse, et kodulehe kasutaja peab saama vajaliku info maksimaalselt 4 klikiga lehel, mida vähem klikke seda parem!

Tekstid
Kasuta selgesti loetavaid fonte, värve ja ära tee teksti väga kribuks. 12px Tahoma on täiesti piisav, ei ole liiga väike ega liiga suur. Tekstide kirjutamisel kasuta lihtlauseid, lihtsasti loetavate lausetega tagad kasutajale parema info kättesaadavuse.
Tähtsamad pealkirjad või tekstid tee paksemaks ja suuremaks.

Sektsioonide värvid
Lehe erinevad sektsioonid erista selgete värvidega, see tagab silmale selge ülevaate lehe struktuurist.

Kui leiad, et see osa on siiski liiga raske sinu jaoks, pöördu mõne veebikujundaja poole ja räägi talle oma visioonist, töötage koos hea kodulehe kujundus välja.
7
Markus Angermeier Alusta kodulehe arendust
Kui sul on kodulehel kujundus olemas, siis saad alustada arendusega.

Nüüd on sul mitmeid variante, nagu ka eelpool mainitud.

  • Hangi kodulehe tegemise programm ja tee koduleht sellega ise
  • Õpi mõni (või kaks või kolm) skriptimiskeel ära ja tee otsat lõpuni kodulehe programmeerimine.

    • HTML - väga lihtsasti õpitav, kui oled selle selgeks endale teinud, siis saad ise iga kell oma kodulehte täiendada, muuta ja parandada - ilma et peaksid kellegile maksma selle tegemise eest.
    • CSS - Cascading Style Sheets võimaldab sul kujundada lihtsasti tekste, taustasid, linke jpms.
    • Javascript - (brauseri poolne skriptimiskeel) võimaldab sul teha kodulehte interaktiivsemaks
    • PHP - (serveri poolne skriptimiskeel) võimaldab sul teha dünaamilist kodulehte näiteks foorumeid, külalisteraamatuid jms.

  • Kui sul pole aega õppida või tundub see kõik siiski liiga raske, telli kodulehe arendus kuskilt veebifirmast. Tegelikult see on parim variant, kui sul on vaja professionaalset kodulehte. Samas selle eest peab raha maksma ja tänapäeval ei ole see just väga odav.
8
Märksõnad ja otingumootorid

Kodulehe tegemisel on oluline osa ka otsingumootorite sõbralikkus (SEO). Ma ei hakka siin pikemalt peatuma, otsingumootorite optimeerimisest võid lugeda Peep Laja artiklist Kuidas Optimeerida Oma Veebilehed Otsmootorite Jaoks
9
Uploadi oma koduleht

Selleks, et su koduleht oleks internetis nähtav, pead sa ta ülesse laadime serverisse, selleks tõmba mõni vabavaraline FTP programm (FileZilla, SmartFTP)
10
Testi oma kodulehte

Käi oma koduleht läbi, kui kasutaja/klient, vaata kas informatsioon, mida sa pakud on kergesti kättesaadav. Kas navigeerimine on lihtne?

Lisaks anna oma koduleht uurimiseks ja testimiseks mõnele sõbrale ja küsi nende käest tagasisidet.
11
Paku kvaliteetset sisu ja teenust

Hoolitse selle eest, et sinu koduleht sisaldab kvaliteetset ja kasulikku infot. Kui sa saad tagasisidet kasutajatel võta seda väga tõsiselt ja kuula nende nõuandeid/ettepanekuid.

Nipid ja hoiatused

  • Hoia kogu koduleht lihtne.
  • Lisa kvaliteetset sisu.
  • Ära lisa liigselt reklaami lehele.
  • Ära lisa palju liikuvaid ja kriiskavaid komponente.
  • Ära saada kasutajatele spämmi

Kommentaarid