Kuidas Häid Pilte Teha

Kirjutas Arvo
Article887944969dyMjlF

 (30 korda hinnatud)

Siin on 10 väga lihtsat näpunäidet selle kohta, mida võiks pildistamisel arvesse võtta. Õpetus sobib eelkõige algajatele.

Juhised ja sammud

Raskusaste: Keskmiselt lihtne

Vajalikud asjad

  • digitaalne fotokaamera
  • vaba aeg
1
Näide erinevates valgusoludes pildistamisest. Jälgi alati valgustingimusi. Enne päästikule vajutamist veendu, et pildistatav objekt oleks piisavalt valgustatud. Vajadusel kasuta kaameral sundvälku või muuda pildistamise asukohta nii, et kõrvalised varjud ei häiriks kompositsiooni. Väldi võtet, kus valgusallikas (päike) on objekti suhtes taga pool.
2
Näide tausta mõjust pildile. Kasuta tausta loominguliselt. Enne kui pildistad, pööra tähelepanu taustale. Loomad jäävad loomulikena kui neid pildistatakse keskkonnas, millises oleme harjunud neid nägema: rohutirts heinakõrrel, lind lendamas, kitsed rohtu närimas. Kaootiline või segipaisatud taust juhib tähelepanu kõrvale.
3
Vasakpoolne pilt on tehtud sundvälguga ja näeb elavam välja. Kasuta välku ka välitingimustes. Kuigi õues paistab päike, võib inimest pildistades juhtuda, et nina juurde või silmade alla jäävad ebameeldivad varjud. Nägu ei jää detailne, emotsioonid jäävad edasikandmata. Automaatrežiimis lülitab digikaamera eredas valguses välklambi välja, sisselülitamiseks tuleb sundvälgu funktsioon käsitsi aktiveerida (vaata täpsemalt oma kaamera kasutusjuhendit).
4
Zoomimine üksikule viljapeale rõhutab üksiku taime ilu. Kasuta zoom-objektiivi võimalusi. Rõhutad pildistatavat objekti kui kasutad objektiivi suurendust ehk teisikeeli zoomi. Rõhuta inimese nägu, näita lilleõit, too esile hoonete fassaadidetailid. Zoomides on võimalik pildilt häiriv taust välja jätta ja rõhutada konkreetset objekti. Kui objekt on väga lähedal, siis kasuta makrofuntksiooni. See tagab õigesti fookustatud pildid.
5
Vertikaalis jääb rohkem taevast. Pildista vertikaalasendis. Mõned kaadrid on usutavamad kui pildistad vertikaalselt st pöörad kaamera risti. Kõrged hooned ja isegi inimesed jäävad teatud situatsioonides huvitavamalt kaadrile kui pildistad vertikaalis.
6
Võtmesõna: fookus Fookusta õigesti. Ei ole võimalik erineval kaugusel asuvaid objekte ühesuguse teravusega jäädvustada. Alati peab valima õige fookuskauguse. Lihtsustatuna seletades on digikaamera pildinäidiku keskosas selline kujutis: [ ]. Suunake [ ] pildistatavale objektile ja lukustage fookus, vajutades võttepäästik pooleldi alla. Päästikut all hoides võite kaamerat liigutada, et saavutada meelepärasem kompositsioon. Kui kõik sobib, pildistage.
7
Auto on nihutatud paremale alla, taustal oleval keskkonnal on sõna sekka öelda. Nihuta keskosa äärde. Pildistatav objekt ei pea olema alati pildi keskosas, see on liiga tavaline. Lisa oma piltidele vürtsi, nihutades pildistatav objekt kaadril äärepoole. Pea meeles, et esmalt tuleb fookus lukustada, see järel kompositsiooni muutmise kallale.
8
Välk valgustab ainult piiratud ala Tea välgu tööulatust. Enamikel keskklassi digikaameratel on maksimaalne välguulatus 3-6 meetrit. Hämaras (koguni pimedas) pildistades jäävad eemal olevad objektid alavalgustatuna või ei paista üldse välja. Kui objekt on kaugemal kui 5-6 sammu, liigu lähemale ja tee korralik pilt. Uuri kaamera kasutusjuhendist välgu ulatuse kohta. Parimal juhul saab välgu intensiivsust reguleerida.
9
Paluge näiteks oma sõpradel käed üles tõsta. Ole loov. Kamanda kaootiliselt liikuvad sõbrad lõbusale grupipildile! Pildista erinevate võttenurkade alt. Et ka ise jääksid pildile, kasuta statiivi ja kaamera viitpäästikut. Inimesi pildistades ei ole alati tähtis, et otse kaamerasse vaadatakse.
10
Näide võttekõrguse mõjust. Vali õige pildistamiskõrgus. Pildistamiskõrgus on teatud juhtudel väga oluline. Valesti valitud kõrgus moonutab objekte, loob soovimatu illusiooni. Näiteks lapsi või koduloomi pildistades võta vaevaks kummarduda. Suuremate objektide puhul võib proovida lihtsalt kaugemalt pildistada.

Nipid ja hoiatused

  • katseta julgelt erinevates tingimustes ja kaameraseadetes pildistamist
  • loe oma digikaamera kasutusjuhend põhjalikult läbi
  • punasilmsuse vähendamiseks kasuta eelvälku
  • pildistamine võib tekitada sõltuvust

Kommentaarid